Vonesat në pagesa për regjistruesit dhe mbikëqyrësit, ASK njofton se kur do të procedohen pagat

Përfundimi i procesit të regjistrimit të popullsisë është shoqëruar me një situatë të papritur: vonesa në pagesat për regjistruesit dhe mbikëqyrësit e këtij projekti.

Foto ilustruese

Ndonëse procesi i regjistrimit të popullsisë ka përfunduar rreth tri javë më parë, Agjencia Statistikave ua ka vonuar pagesat regjistruesve dhe mbikëqyrësve që kanë punuar në këtë projekt.

Kështu të paktën disa nga regjistruesit dhe mbikëqyrësit nga disa regjione te Kosovës janë ankuar te Dukagjini.

Për këtë, Dukagjini ka kontaktuar me shefin e ASK-së, Avni Kastratin, cili ka njoftuar se pagesat do të procedohen javën e ardhshme.

“Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) njofton mbikëqyrësit dhe regjistruesit se pagesat për periudhën e angazhimit të tyre për punën në terren do të fillojnë javën e ardhshme. Bazuar në procedurat e zakonshme dhe angazhimin maksimal të stafit të ASK-së për pagesat e shumta dhe të ndryshme për Mbikëqyrës e Regjistrues, pagesat do të fillojnë të bëhen nga data 17 qershor 2024, dhe para fundit të muajit qershor do të procedohen për pagesë për të gjithë të angazhuarit.”

Kujtojmë se procesi i regjistrimit kishte filluar më 5 prill dhe ka mbaruar më 24 maj, e që, sipas ASK-së, Kosova pritet t’i ketë 1.6 milion banorë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika