Zgjedhjet në Kenia: Raila Odinga refuzon rezultatet e votave

Nga zgjedhjet presidenciale në Kenia është shpallur fitues William Ruto me 50.49% të votave dhe kandidati tjetër për president, Raila Odinga ka marrë 48.85% të votave. Odinga ka refuzuar rezultatet duke thënë se, sipas pikëpamjeve të tyre nuk ka një fitues të shpallur ligjërisht

Ish-kandidati për president në Kenia, Raila Odinga

Në një fjalim, të martën e 16 gushtit kandidati për president në Kenia, Raila Odinga ka folur për herë të parë për humbjen e zgjedhjeve duke thënë se koalicioni i tij “refuzon plotësisht dhe pa rezerva rezultatet presidenciale”.

“Sipas pikëpamjes sonë, nuk ka asnjë fitues të shpallur ligjërisht dhe në mënyrë të vlefshme dhe asnjë president të zgjedhur,” tha ish-kryeministri kenian për rezultatet e shpallura nga kryetari i komisionit zgjedhor, të hënën e 15 gushtit.

Komisioni i Pavarur Zgjedhor dhe i Kufijve ka shpallur fitues të zgjedhjeve presidenciale William Ruto me 50.49% të votave dhe Odinga të dytin me 48.85%.

Kenia: William Ruto fiton zgjedhjet presidenciale

Nënkryetarja e Komisionit të Pavarur Zgjedhor dhe Kufijve, Juliana Cherera u shpreh se përmbledhja e përqindjeve të votave që ka marrë secili kandidat ishte e një “absurditeti matematikor”, duke theksuar se numri i votave ishte 100.1%, një mospërputhje prej 0.01%.

Odinga i konsideroi shifrat e paraqitura nga kryetari, Wafula Chebukati si të pavlefshme, duke thënë se ai do të “ndiqte të gjitha opsionet kushtetuese dhe ligjore që kemi në dispozicion.” Kjo është përpjekja e pestë e Odingës në presidencë dhe ai ka thënë se do të garojë për herë të fundit, raporton CNN.

Mbyllet procesi zgjedhor në Kenia, në pritje të presidentit të ri

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë...

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku...

Të fundit nga rubrika