Zgjedhjet në Kroaci/KSHZ: Në kutitë e votimit dolën dukshëm më shumë votues se katër vjet më parë

Sipas Komisionit Shtetëror Zgjedhor të Kroacisë, deri në ora 11:30 kanë votuar mbi 24% e votuesve kroat dhe kjo sipas DIP është dalje shumë më e lartë se sa në zgjedhjet e kaluara ku deri ora 11:30 kishin votuar rreth 19%

Zgjedhjet parlamentare në Kroaci

Komisioni Shtetërorë i Zgjedhje i Kroacisë ka njoftuar se deri në ora 11:30 për zgjedhjet parlamentare, kroatët kanë dalë të votojnë dukshëm më shumë se katër vjet më parë.

Rreth 750 mijë votues iu drejtuan kutive të votimit ose 24,18 për qind deri në orën 11:30, njoftoi në mesditë Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (DIP).

Josip Salapiqin, nënkryetar i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, i cili së pari ka paraqitur të dhënat për daljen në votime.

Pjesëmarrja deri në orën 11:30 është më e lartë se në zgjedhjet e vitit 2020, ka konfirmuar Salapiq.

“Gjithsej kanë votuar 747.986 votues, që është 24.18 për qind. Në vitin 2020 kemi pasur 18.9 për qind, që do të thotë se pjesëmarrja është më e lartë. Sa i përket njësive zgjedhore, më së shumti votues kanë votuar në zonën e gjashtë, ku dalja ka qenë 27,39 për qind, zona e parë 26,5 për qind, zona e tretë zgjedhore, ku dalja ka qenë 25,38 për qind. Numri më i vogël i votuesve kanë votuar në njësinë e pestë zgjedhore, me pjesëmarrje 20,28 për qind, në njësinë e nëntë 22,7 për qind dhe në të dhjetën 23,2 për qind{, ka thënë Josip Salapiqin, nënkryetar i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve.

Ai ka komentuar edhe turmat në qendrat e votimit.

“Ajo që patë në Zagreb është një qendër votimi e veçantë në Varshavë, ka të bëjë me të gjithë ata votues që nuk vijnë nga njësitë elektorale të Zagrebit por nga shtatë njësitë e tjera zgjedhore në të gjithë Kroacinë, ata që nuk banojnë në qytetin e Zagrebit. Është evidente se votuesit kanë vendosur që në mëngjes të shkojnë në qendrat e votimit”, tha ai.

“Ka pasur shkelje të rendit dhe qetësisë publike në qytetet e vogla. Disa persona kanë qëndruar para vendvotimeve dhe kanë penguar njerëzit të shkojnë në qendrat e votimit dhe me këtë është marrë MPB-ja. Në qendrat e tjera të votimit gjithçka po shkon mirë”, shtoi ai./ N1.

Kroacia zhvillon sot zgjedhjet parlamentare

Me vendim të Presidentit të Republikës këto zgjedhje po mbahen të mërkurën, gjë që e bëri të sotmen ditë jopune.

Qendrat e votimit në Kroaci janë të hapura deri në orën 19, ku rezultatet fillestare priten në orët e vona të mbrëmjes.

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika