10 librat më të mirë artistikë të vitit 2022

Janë përzgjedhur dhjetë librat më të mirë artistikë të vitit 2022 sipas revistës Time. Më poshtë do të gjeni kryeveprat botërore që kanë lënë shenjë në historinë e letërsisë botërore

Këta libra theksuan se si ne jemi formuar nga njerëzit që na rrethojnë, si dhe ata që nuk janë më fizikisht të pranishëm, por kujtimet e të cilëve vazhdojmë t’i mbajmë.

Ato janë histori për miqësinë dhe dashurinë, rritjen dhe rritjen, humbjen dhe jetesën, të gjitha të përqendruara në personazhe që llogarisin se si njerëzit e tyre bëjnë dhe nuk shfaqen për ta.

Ka një portret mavijosur pikëllimi të treguar përmes një vajze të rritur që kujton nënën e saj, një rrëfim i ashpër i një gruaje të re që formon një komunitet në thellësi të vetmisë së saj, një festë miqësie midis dy gjenive krijuese dhe më shumë.

Këtu janë 10 librat më të mirë artistikë të vitit 2022.

Signal Fires

Signal Fires , romani i parë i Dani Shapiro në 15 vjet, fillon me një fund të tmerrshëm.

Është viti 1985 dhe tre adoleshentë të dehur shkojnë për një xhiro me makinë që rezulton fatale. Detajet e aksidentit mbahen sekret dhe do të ndjekin një familje përgjithmonë. Dekada më vonë, mjeku që vrapoi në vendin e aksidentit miqësohet me fqinjin e tij 11-vjeçar, pikërisht pranë vendit ku ndodhi.

Ndërsa Shapiro krijon lidhje midis fijeve në dukje të ndryshme, ajo krijon një portret të lëvizshëm të fajit, pikëllimit dhe fatit.

Dhe ajo tregon, me fjalë të dhimbshme, se si jeta përbëhet nga momente të rastësishme, mundësi të humbura dhe rrethana kurioze dhe se duhet vetëm një sekondë që gjithçka të ndryshojë.

Signal Fires , Dani Shapiro

Trust , Hernan Diaz

Në Nju Jorkun e viteve 1920, kushdo kush e njeh Benjamin dhe Helen Rask, çifti i pasur i ulur bukur në krye të botës financiare.

 Por si e grumbulluan saktësisht kaq shumë pushtet dhe pasuri? Kjo pyetje është forca lëvizëse e romanit jashtëzakonisht të popullarizuar të vitit 1937 Bonds, një nga katër tekstet e dallueshme brenda Trustit të Hernan Diazit.

Historia e Rasks (ose Bevels, në varësi të cilit libër-brenda-libër jeni duke lexuar) përmban turma misterioze.

Trust

Marrëdhënia e tyre dhe privilegji i tyre minohen, shqyrtohen dhe rishkruhen ndërsa Diaz spiun një histori verbuese rreth subjektivitetit dhe lakmisë.

Përbindëshat më pak të njohur të shekullit të 21-të , Kim Fu

12 tregimet që përbëjnë koleksionin e guximshëm të Kim Fu shfaqin personazhe që kanë të bëjnë me skenarë që kufizohen midis realitetit dhe fantazisë.

Në hapësirat ku linjat mjegullohen, Fu zbulon komente të thella në heshtje mbi kryqëzimet e teknologjisë, dashurisë dhe humbjes.

Në një rrëfim, një vajzë në mënyrë misterioze mbin krahë, një zhvillim që detyron grupin e saj të miqve të marrin në konsideratë trupin e tyre adoleshent që ndryshon vazhdimisht. Në një tjetër, një pagjumësi rritet në varësi të vizitave sporadike nga një burrë i çuditshëm i bërë nga rëra, i cili mund të jetë sekreti për të fjetur më në fund.

Përbindëshat më pak të njohur të shekullit të 21-të , Kim Fu

Dhe në një përrallë të shtrembëruar, një çift vret njëri-tjetrin, pa pushim, për të mbajtur gjallë lidhjen e tyre. Këto histori, surreale dhe të zgjuara, të gjitha tregojnë për kriza që qëndrojnë nën sipërfaqe.

Fu e sjell realizmin magjik në lartësi emocionuese.

Young Mungo , Douglas Stuart

Vazhdimi i Douglas Stuart për debutimin e tij fitues të Çmimit Booker 2020 Shuggie Bain është po aq dërrmues sa romani i tij i parë.

Young Mungo është një tjetër përshkrim i brendshëm i klasës punëtore të Glasgout të shekullit të 20-të, këtë herë i përqendruar në dashurinë e parë të pamundur mes dy djemve adoleshentë. Homofobia dhe dhuna i rrethojnë, dhe ndjeshmëria që kanë të rinjtë nuk është e mirëpritur në botën e tyre të maskulinitetit armiqësor.

Young Mungo , Douglas Stuart

Përmes dialogut të pasur dhe prozës ritmike, Stuart sjell në jetë një portretizim magjepsës të Skocisë së viteve 1990 dhe betejave me të cilat përballen burrat queer që po mësojnë se si të jetojnë përballë të gjithave.

Nëse të mbijetoj , Jonathan Escoffery

Hyrja e parë në debutimin lirik dhe kaleidoskopik të Jonathan Escoffery-t If I Survive You prezanton personazhin në qendër të koleksionit të tregimeve të shkurtra: Trelawny, anëtari i vetëm i lindur në Amerikë i një familjeje xhamajkane. 

Në shtatë rrëfimet e ndërlidhura që vijojnë, Escoffery ndjek Trelawny-n ndërsa lufton me identitetin e tij si djali i emigrantëve zezakë që jetojnë në Miami, ku ai kurrë nuk ndihet aq i zi sa duhet. 

Escoffery shkruan me urgjencë dhe zemër ndërsa ilustron përpjekjet e protagonistit të tij për t’u përshtatur, veçanërisht kur familja e tij shpërbëhet pas një uragani shkatërrues dhe recesioni.

Nëse të mbijetoj ty , në listën e gjatë për Çmimin Kombëtar të Librit 2022, është një histori e përjetshme e një të riu që lufton me pyetje të mëdha rreth racës dhe klasës, e kapur në skena të vizatuara të ndërlikuara të jetës së përditshme.

Vladimir , Julia May Jonas

Protagonistja e romanit debutues elektrik të Julia May Jonas , një profesoreshë angleze e paidentifikuar, po përballet me pasojat publike të marrëdhënieve të së kaluarës së burrit të saj me studentët në kolegjin ku ata të dy japin mësim.

Tregimtari është më i mërzitur se çdo gjë tjetër – ajo dhe burri i saj kishin një martesë të hapur  dhe ajo është mjaft e preokupuar me një aktivitet të saj jashtëmartesor: duke shtypur fort rekrutimin e fundit të departamentit të saj.

vladimir

Teksa profesoresha afrohet më shumë me kolegun e ri të ri, dëshira e saj bëhet një obsesion gërryes. Romani shpërthyes i Jonas shtron pyetje në kohën e duhur për pushtetin dhe politikën e kampusit.

E gjithë kjo mund të jetë ndryshe , Sarah Thankam Mathews

Në romanin e butë debutues të Sarah Thankam Mathews, E gjithë kjo mund të jetë ndryshe, një finaliste për një Çmimin Kombëtar të Librit 2022, e sapodiplomuar në kolegj Sneha sapo është zhvendosur në Milwaukee dhe ka filluar një punë të tmerrshme si konsulente korporate.

Megjithëse puna është dërrmuese, ka një recesion që vërtitet dhe paratë e mbajnë Sneha-n në këmbë.

Plus, ajo mund t’ua dërgojë disa prej tyre prindërve të saj në Indi. Por protagonisti soditës i Mathews është dëshpërimisht i vetmuar në këtë jetë të re, pavarësisht nga një romancë në rritje me një balerin më të vjetër të quajtur Marina.

Ndërsa Sneha pyet pse e ka kaq të vështirë të hapet me të tjerët, ajo detyrohet të përballet me traumën e pashmangshme që është varrosur thellë brenda.

Mathews eksploron këtë tension dhe komunitetin që Sneha ndërton për vete në Midwest, në një rrëfim të mprehtë dhe befasues të moshës.

Libri i patës , Yiyun Li

Agnes sapo ka dëgjuar lajmin se shoqja e saj më e mirë e fëmijërisë, Fabienne, ka vdekur. Tani një e rritur që jeton në Amerikë, Agnes reflekton mbi rritjen në Francë me Fabienne në krah dhe një vendim që Fabienne mori që ndryshoi jetën e të dyve: kur ata ishin fëmijë në fshatrat e shkatërruar nga lufta, Fabienne shkroi një tregim imagjinar të përvojave të tyre, dhe e botoi me emrin e Agnes.

Ky veprim e katapultoi Agnesin drejt famës letrare dhe në një shkollë në Londër, ku vuajti jashtëzakonisht pa Fabienne aty pranë  dhe tani, më në fund ajo është gati të tregojë versionin e saj të ngjarjeve që përcaktuan adoleshencën e saj.

Yiyun Lizbërthen miqësinë e dhimbshme intime dhe, nganjëherë, shqetësuese të vajzave dhe pyet nëse Agnesa e njihte vërtet ndonjëherë personin ndaj të cilit ishte kaq e përkushtuar. Në detaje të përgjigjes, ajo zbulon një portret prerës të vajzërisë.
Heroi i këtij libri , Elizabeth McCracken

Një shkrimtar i paidentifikuar mbërrin në Londër për një udhëtim.

Ajo ndjen mungesën dhe praninë e nënës së saj të ndjerë së fundmi kudo që shkon.

Ndërsa ajo shëtit nëpër qytet, asaj i kujtohet jeta e ndërlikuar e nënës së saj, kujtimet që ata ndanë dhe marrëdhënia kurioze, gjithnjë në zhvillim mes fëmijës dhe prindit. Por, përsërit shkrimtarja e paidentifikuar, edhe pse po ndërton një nderim të thellë për nënën e saj, ky nuk është në asnjë mënyrë një kujtim.

Nëna e saj i urrente ato. Dhe kështu vazhdon vepra e fundit fiction e Elizabeth McCracken, duke hapur vrima në vetë idenë e vetë fiksionit ndërsa historia shpaloset.

Autori, nëna e të cilit ndante shumë ngjashmëri me atë të përshkruar në libër, jep një meditim të fuqishëm mbi përpunimin e humbjes. Gjatë rrugës, ajo bën zbulime befasuese se çfarë do të thotë në të vërtetë të shkruash.

Nesër, dhe nesër, dhe nesër , Gabrielle Zevin

Në vitin e tij të vogël në Harvard, Sam Masur përplaset me Sadie Green në një platformë metroje.

Ata e kanë njohur njëri-tjetrin që nga fëmijëria, kur u lidhën për herë të parë për një dashuri të përbashkët për videolojërat, por një përçarje i veçoi ata.

Në romanin shpikës dhe gjithëpërfshirës të Gabrielle Zevin , miqtë e larguar rilidhen dhe rindërtojnë marrëdhënien e tyre, duke u bërë partnerë kreativë në një lojë video që i çon ata në famë para se të mbushin 25 vjeç.

Ndërsa Sam dhe Sadie luftojnë me ambiciet e tyre në rritje gjatë viteve, ata kultivojnë një miqësi shumë më domethënëse se çdo romancë.

Në vitin e tij të vogël në Harvard, Sam Masur përplaset me Sadie Green në një platformë metroje. Ata e kanë njohur njëri-tjetrin që nga fëmijëria, kur u lidhën për herë të parë për një dashuri të përbashkët për videolojërat, por një përçarje i veçoi ata. Në romanin shpikës dhe gjithëpërfshirës të Gabrielle Zevin , miqtë e larguar rilidhen dhe rindërtojnë marrëdhënien e tyre, duke u bërë partnerë kreativë në një lojë video që i çon ata në famë para se të mbushin 25 vjeç. Ndërsa Sam dhe Sadie luftojnë me ambiciet e tyre në rritje gjatë viteve, ata kultivojnë një miqësi shumë më domethënëse se çdo romancë. Nesër, dhe Nesër, dhe Nesërështë një festë e rrëfimeve, në video lojëra dhe në jetë, që përforcojnë se sa e rëndësishme është lidhja në të vërtetë. Duke ndjekur udhëtimin e Sam dhe Sadie nga Massachusetts në Kaliforni dhe në botët e imagjinuara të lojërave të tyre, Zevin shkruan llojin më të çmuar të historisë së dashurisë.

Nesër, dhe Nesër, dhe Nesërështë një festë e rrëfimeve, në video lojëra dhe në jetë, që përforcojnë se sa e rëndësishme është lidhja në të vërtetë. Duke ndjekur udhëtimin e Sam dhe Sadie nga Massachusetts në Kaliforni dhe në botët e imagjinuara të lojërave të tyre, Zevin shkruan llojin më të çmuar të historisë së dashurisë.

 

 

 

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika