25 vjet nga masakra serbe ndaj shqiptarëve në Korishë

Foto: Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Sot, 13 maj, mbushen 25 vjet nga “Dita e Martirëve” në Korishë të Prizrenit, e njohur si masakra e tmerrshme që u shkaktua nga ushtria dhe policia serbe ndaj popullsisë shqiptare të pafajshme në këtë zonë.

Më 13 maj 1999, forcat serbe ndaluan dhe masakruan civilët e fshatrave Korishë, Budakovë, Bllacë, Reshtan, Mushtisht dhe Grejkoc, duke vrarë 77 prej tyre. Prej tyre, 14 ishin fëmijë.

Në nderim të këtyre të rënëve të pafajshëm pas luftës, u ngrit Memoriali i Martirëve në Korishë.

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka kujtuar Ditën e Martirëve në Korishë.

“Vrasjet pa dallim moshe e gjinie, janë dëshmi e pafajësisë së tyre dhe e gjenocidit të Serbisë në Kosovë,” shkruan Kurti.

Dita e Martirëve në Korishë, Kurti: Vrasjet janë dëshmi e gjenocidit të Serbisë në Kosovë

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika