8 automjetet e reja që debutuan në panairin e automjeteve në Detroit në 2022

Panairi i automjeteve Detroit u mbajt edhe këtë vit, në të cilin triumfuan tetë automjete të mira dhe me karakteristika të ndryshme

Pas një ndërprerjeje dyvjeçare, ekspozita e automjeteve në Detroit është rikthyer, duke bërë debutimin e saj si një ngjarje vjeshtore me rreth një duzinë zbulimesh të modeleve të reja. Disa u zbuluan më parë në internet dhe po dalin publikisht për herë të parë, ndërsa të tjerët, si Mustang i ri, u zbuluan në shfaqje.

Në një epokë ku mungesat e çipave gjysmëpërçues, afatet kohore të paqarta të ciklit të jetës së produktit dhe vështirësitë e prodhimit kanë zënë qendër të vëmendjes, shfaqja, si të gjitha shfaqjet e mëdha të automobilave në Amerikë, është duke u kapur për rëndësi.

Ajo po përpiqet gjithashtu të gjejë identitetin e saj, duke përdorur emrat e ekspozitës së automjeteve në Detroit dhe emrave të Auto Show Ndërkombëtar të Amerikës së Veriut në komunikimet zyrtare.

Ndërsa është i shkurtër në debutimin e produkteve të reja këtë vit, ka disa që ia vlen të përmenden nga Big Three ( Ford Motor Company, General Motors dhe Stellantis) që mund të shihen në katin e ekspozitës.

2024 Ford Mustang

Ilustrim

 

Ford i ka dhënë Mustang një ridizajn të gjeneratës që kap frymën e makinës muskulore duke u dhënë klientëve më shumë nga ajo që ata duan, teknologjinë. Me rëndësinë e tij historike, brendësinë si kabina dhe fytyrën e freskët, Mustang mund të jetë bukuroshja e topit të Detroit Auto Show.

2023 Jeep Grand Cherokee

Ilustrim

Jeep feston Grand Cherokee-in e tij të shitur me një paketë edicioni të 30-vjetorit në variantin e tij hibrid elektrik plug-in. Pjesa e jashtme e saj përmban një pamje të nxirë me një fascinë të përparme të modifikuar, rrota të pasme 20 inç, distinktivë të edicionit special dhe mbulim të poshtëm në ngjyrën e trupit, veshje dhe ndezje të rrotave. Porositë për modelin do të hapen më vonë këtë vit. Paketa mbart një çmim të shitjes me pakicë të sugjeruar nga prodhuesi (MSRP) prej 4,700 dollarë.

2023 Chevrolet Tahoe RST Performance Edition

Ilustrim

Chevrolet, këtë javë, prezantoi një paketë të re, edicioni special që është në dispozicion ekskluzivisht në Tahoe RST. Paketa përdor motorin 6.2-litërsh të Chevy dhe e kombinon atë me përmirësime të performancës të vlerësuara në ndjekje që do të thotë se termocentrali arrin 433 kuaj fuqi dhe 467 paund-feet çift rrotullues. Fuqia e lëviz SUV-në nga zero në 60 mph në 5,78 sekonda dhe ka një shpejtësi maksimale prej 124 milje në orë (mph). Përmirësimet e performancës shtrihen tek frenat ku distanca e ndalimit është përmirësuar në krahasim me modelet e tjera.

Jeep Wrangler Willys 4xe i vitit 2023

Ilustrim

Wrangler Willys 4xe i ri kombinon 21 milje vozitje tërësisht elektrike me një nivel klasik të dekorimit. Modeli i ri Wrangler 4xe merr llambat standarde LED me kokë dhe mjegull, një sistem zanor Alpine me nëntë altoparlantë, dyshekë dyshemeje për të gjitha kushtet e motit, një diferencial me rrëshqitje të kufizuar të pasme, shina guri, grilë të zezë, rrota aliazhi 17 inç të lyer me ngjyrë të zezë dhe një etiketë ‘Willy’ në kapuç.

Jeep do ta bëjë të disponueshëm modelin me paketën e tij Sun and Screen, e cila shton çatinë me një prekje me fuqi Sky dhe një ekran me prekje info-argëtuese 8.4 inç.

Wrangler Willys 4xe përfaqëson pikën e re hyrëse të PHEV. Ka një MSRP prej 53,995 dollarë dhe një tarifë destinacioni prej 1,595 dollarë.

2023 Chrysler 300C

Ilustrim

Chrysler po përkujton trashëgiminë e saj 70-vjeçare 300 me një model të edicionit special. Chrysler 300C i vitit 2023 do të fuqizohet nga një motor 6.4 litra HEMI që jep 485 kuaj fuqi dhe 475 paund-feet çift rrotullues. Motori e lëviz makinën nga zero në 60 milje në orë (mph) në 4.3 sekonda dhe merr fuqinë e thithjes nga frenat e kuqe Brembo. Ai gjithashtu ka një diferencial me rrëshqitje të kufizuar, pezullim aktiv të amortizimit dhe sistem aktiv të shkarkimit. Thekset e fibrave të karbonit dhe simbolet unike plotësojnë paketën.

2023 Lincoln Corsair

Ilustrim

Lincoln debuton gjeneratën e ardhshme të sistemit të asistencës së shoferit pa duar ActiveGlide (ADAS) në SUV-në e rifreskuar. Modelet marrin gjithashtu ekrane me prekje më të mëdha 13,2 inç me prekje info-argëtuese që përdorin sistemin SYNC 4, teknologjinë Auto Air Fresh dhe dy tema të reja të brendshme si pjesë e rinovimit të gjeneratës së mesme të SUV-it kompakt.

2024 Chevrolet Equinox EV

Ilustrim

Chevrolet Equinox EV SUV kompakt 2024 do të fillojë rreth 30,000 dollarë USD dhe do të ketë një gamë modeli bazë të vlerësuar nga GM prej 250 miljesh me një karikim të vetëm kur bëhet fjalë për treg në vitin 2024. Makina me pesë ulëse konsiderohet si një konkurrent i drejtpërdrejtë i Tesla  Model Y .

2024 Chevrolet Blazer EV

Ilustrim

SUV-i i ri elektrik i mesëm i Chevrolet bëri debutimin e tij në shfaqjen automobilistike në Detroit, duke treguar pamjen dhe një motor që e dallon atë nga Blazer me motor me gaz. Chevrolet Blazer EV 2024 do të dalë në shitje në verën e vitit 2023 dhe do të shitet së bashku me modelin Blazer me benzinë, i cili aktualisht është i disponueshëm në tregtarët në mbarë vendin.

“Detroit Auto Show ka bërë prej kohësh një ndikim të rëndësishëm pozitiv në komunitet, nga vendet e punës të krijuara nga ndërtimi dhe ekzekutimi i vetë shfaqjes, te restorantet, hotelet dhe bizneset që shohin rritje të trafikut, si dhe më shumë se 100 dollarë milion të mbledhura për bamirësitë e fëmijëve të Miçiganit Juglindor përmes Natës vjetore të Parapamjes së Bamirësisë gjatë 25 viteve të fundit”, ka thënë për Newsweek Rod Alberts, drejtor ekzekutiv i Detroit Auto Show .

“Shfaqja e këtij viti, e rikthyer për herë të parë që nga viti 2019, me aktivitete të brendshme dhe të jashtme, u mundëson prodhuesve të automjeteve që konsumatorët të përjetojnë një gamë të gjerë automjetesh nga marka të shumta në një vend të vetëm duke i parë ato, duke i ngarë ato dhe duke hipur në to “, ka përfunduar ai.

 

 

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika