Abdixhiku: Një qeveri e pastër nuk do ta ndalonte formimin e komisionit

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku ka thënë se një qeveri e pastër nuk do të kishte arsye ta ndalonte formimin e një komisioni hetimor

I ftuar në “Debat Plus”, Abdixhiku ka cilësuar energjetikën si një problem burimor dhe një krizë e menaxhuar keq.

Sipas të parit të LDK-së, Lëvizja Vetvendosje ka mohuar lejimin e komisionit hetimor me arsye sikurse lufta aktuale në Ukrainë dhe kjo nuk është asgjë tjetër pos, një luftë e pastër politike.

“Jemi të pakopromis në hetimin e krizës së fundit”, ka thënë  Abdixhiku, duke shtuar se në grupin e moskompromiseve hyjnë keqmenaxhimi, financat dhe vendi ku ato kanë përfunduar.

Ai ka përgëzuar Kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufca, i cili i ka dhënë të drejtë opozitës.

“Keni zbuluar temë, ku keni zë të përbashkët tri partitë opozitare”, ka thënë Visar Ymeri, analist.

Abdixhiku kishte shërbyer si ministër i infrastrukturës në qeverinë e Albin Kurtit, ku në koalicion ishin Vetëvendosje dhe LDK. Abdixhiku është kryetari më i ri në moshë, që ka drejtuar ndonjëherë LDK-në.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika