Aeroporti i Dubait rihapet pasi Emiratet e Bashkuara Arabe pësuan shi të dendur

Agjencia shtetërore e lajmeve e quajti shiun "një ngjarje historike të motit" që tejkaloi "çdo gjë të dokumentuar që nga fillimi i mbledhjes së të dhënave në 1949"

Aeroporti Ndërkombëtar i Dubait

Fluturimet në Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait mbeten të ndërprera rëndë pas shirave të dendur që goditën Emiratet e Bashkuara Arabe dhe vendet fqinje.

Stuhia goditi Emiratet e Bashkuara Arabe të martën, duke përmbytur rrugët dhe pjesët e aeroportit ndërkombëtar të ngarkuar.

Përmbytjet e shpejta kanë vrarë tani 20 njerëz në Oman dhe një në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Disa fluturime hyrëse kanë rifilluar të enjten, por në të gjithë aeroportin ndërkombëtar të Dubait, një qendër kryesore udhëtimi, po lufton për të funksionuar.

Autoritetet në aeroportin e dytë më të ngarkuar në botë thanë të enjten se kishin filluar të merrnin fluturime hyrëse në Terminalin 1, të përdorur nga transportuesit e huaj, por se fluturimet dalëse vazhdojnë të vonohen.

Ata më vonë njoftuan se check-in ishte i hapur në Terminalin 3 për Emiratet, transportuesi i vetëm më i madh në aeroport dhe fluturimet e flydubai.

Por ata paralajmëruan se një numër i madh udhëtarësh po prisnin për të kontrolluar dhe priten vonesa të gjata.

Kreu i aeroportit të Dubait, Paul Griffiths, tha: “Kjo mbetet një kohë tepër sfiduese. Në kujtesën e gjallë, nuk mendoj se dikush ka parë ndonjëherë kushte të tilla.”

Rrugët përreth mbeten të bllokuara për shkak të mbipopullimit me njerëz që përpiqen të arrijnë në aeroport.

Të mërkurën, rreth 300 fluturime u anuluan dhe qindra të tjerë u vonuan.

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë regjistruar reshjet më të mëdha të shiut në histori. Deri në 259,5 mm (10,2 in) shi ranë në vendin zakonisht të thatë të martën.

Agjencia shtetërore e lajmeve e quajti shiun “një ngjarje historike të motit” që tejkaloi “çdo gjë të dokumentuar që nga fillimi i mbledhjes së të dhënave në 1949”./ BBC.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika