AKK shqyrton raportet ndërkombëtare për Kosovën për vitin  2021

Agjencia Kundër Korrupsion (AKK), ka filluar të shqyrtojë rekomandimet edhe gjeteje nga raporte ndërkombëtare të cilat bëjnë vlerësimin institucioneve të shtetit për korrupsion

Raportet ndërkombëtare janë duke u marrë si udhërrëfyes nga AKK.

Yll Buleshkaj, Drejtor në AKK, ka thënë se “raportet e publikuara nga institucionet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Unionit Evropian dhe organizatave me renome dhe ekspertizë ndërkombëtare në fushën e anti-korrupsionit dhe transparencës, shërbejnë si udhërrëfyes për orientimin e AKK në zbatimin e mandatit të vet ligjor’’.

Departamentit Amerikan i Thesarit në dhjetor të vitit 2021, kishte publikuar raportin për Kosovën mbi Praktikat e të Drejtave të Njeriut të hartuar nga Zyra për të Drejta të Njeriut dhe Punës e Departamentit të Shtetit. Raport për Kosovën, gjithashtu kishte nxjerrë edhe “Freedom House”.

Yll Buleshkaj, Drejtor në AKK

Raportet e lartë përmendura, AKK-ja po i shqyrton vetëm segmentet e këtyre raporteve, të cilat lidhen me fushe veprimtarinë e AKK-së.

Në komunikatën e lëshuar nga AKK-ja bëhet e ditur se kjo e fundit vepron vetëm në bazë të mandati të saj ligjor edhe këto shqyrtimi po bëhen me qëllimi se mos ndonjëri nga “individët e listuar si pjesë e krimit të organizuar ndërkombëtar me bazë në Kosovë të theksuar në raportin e Departamentit Amerikan të Thesarit, është apo ka qenë zyrtarë i lartë në Kosovë në mënyrë që të inicioj verifikime sipas ligjit”.

Raporti që flete për të drejtat e Njeriut ka theksuar se mandati i AKK-së është për të luftuar korrupsionin dhe rritjen e transparencës së nivelit të lartë të sektorit publik, i njëjti raport konfirmon edhe shqetësimet që i ka pasur AKK ndër vite për mos ndëshkim të zyrtarëve që kanë bërë shkelje të ligjit.

Sipas raportit të “Freedom House” për Kosovën, janë marrë parasysh shqetësimet e AKK-së për nevojën e koordinimit më të mirë në mes institucioneve me mandat luftimin e korrupsionit në vend.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika