Ambasadori gjerman, Rohde mirëpret miratimin e marrëveshjeve ndërkombëtare

Në Kuvendin e Kosovës, pas disa tentimeve të dështuara, sot u arritë të miratohen disa marrëveshje ndërkombëtare. Suksesin e mundësoi vota e partive opozitare LDK dhe AAK, të cilat vendosën të votonin në favor të marrëveshjeve, duke i mundësuar kështu partisë në pushtet kalimin e tyre

Jorn Rhode, Amabsador i Gjermanisë në Kosovë.

Në Kuvendin e Kosovës pas shumë tentimesh të dështuara, sot ka arritur t’i kalojë disa prej marrëveshjeve ndërkombëtare.

Kjo u bë e mundur pasi partitë opozitare LDK-ja dhe AAK-ja vendosën që t’i votojnë të njëjtat, duke ia mundësuar partisë në pushtet kalimin e tyre.

Për këtë ka reaguar ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, i cili tha se marrëveshjet janë në të mirë të qytetarëve.

“Lajme të mira për Kosovën. Më në fund iu dha drita e gjelbër marrëveshjeve të rëndësishme ndërkombëtare, të arritura sot me konsensus ndër-partiak në parlament. Këto do t’i sjellin dobi popullit dhe tërë vendit”, ka shkruar Rohde.

Ndryshe, në Kuvendin e Kosovës, seanca plenare kishte nisur me një orë vonesë.

Sipas njoftimit të Kuvendit, kjo seancë ishte paraparë të niste në orën 10:00, ndërsa ka nisur në orën 11:00.

Ndërsa, në rend të ditës ishin gjithsej 27 pika.

Shija e redaktorit

Përparësitë e Kosovës si shtet i asocuar në Asamblenë Parlamentare...

Një hap afër anëtarësimit në NATO, kështu së paku po konsiderohet nga politikanët të jetë afruar Kosova, tash që e morri statusin si vend...

Osmani në takim me kryesuesit e KGJK-së dhe KPK-së: Urgjent...

Presidentja Vjosa Osmani priti në takim kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ajo ka pritur në takime...

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

Të fundit nga rubrika