Antipasta të shpejta

Antipastat janë pjata e parë tradicionale e një vakti zyrtar. Zakonisht janë ushqime që shërbehen në porcione të vogla, të bëra me qëllim që të hapin oreksin.

Shpesh duam që përgatitja e një pjate të tillë të mos marrë orë të tëra. Një të atij lloji po ua rekomandojmë në vijim.

Brusketa me bukë misri

Përbërësit:

-300 gr bukë misri

-200 gr domate qershi

-1 degë borzilok të freskët

-1 thelb hudhër

-pak kripë

-pak rigon

-vaj ulliri

Për të përgatitur brusketa me bukë misri, buka e misrit duhet të jetë e ndarë në feta të holla. Pas vendosjes së tiganit me vaj, bukën e thekim. Ndërkohë, grijmë domatet në kubikë të vegjël, i hedhim hudhrën e grirë, kripë, rigon, borzilok të freskët, vaj ulliri dhe i përziejmë. Pasi buka e misrit të jetë ftohur, bukën e lyeni me hudhër dhe vendosni sipër domaten dhe lëngun e krijuar.

Ju bëftë mirë!

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika