Apple po prodhon iPhone 14 në Indi

Apple ka filluar të prodhojë iPhone 14 të ri në Indi, pasi gjigandi i teknologjisë kërkon të diversifikojë zinxhirin e tij të furnizimit larg Kinës

Gjersa kompania prodhon pjesën më të madhe të produkteve të saj në Kinë, ajo ka vendosur të fillojë prodhimin e pajisjeve të saj më të fundit në Indi shumë më herët sesa me gjeneratat e mëparshme.

Kompania zbuloi iPhone-in e saj të ri tre javë më parë. Pajisjet më të fundit ofrojnë sisteme të përditësuara kamerash, një ekran të ri kyçje interaktiv dhe në modelet Pro, performancë shumë më të shpejtë. Kompania ka prezantuar gjithashtu veçori të reja sigurie , të tilla si teknologjia e zbulimit të përplasjeve me makinë dhe një mjet Emergjent SOS.

“Linja e re e iPhone 14 prezanton teknologji të reja novator dhe aftësi të rëndësishme sigurie. Jemi të entuziazmuar që do të prodhojmë iPhone 14 në Indi”, ka thënë kompania në një deklaratë të hënën, duke konfirmuar spekulime me javë të tëra transmeton CNN.

Apple zbulon një veçori të re të zbulimit të përplasjeve për Apple Watches në një ngjarje për shtyp të mërkurën.
Produktet dhe veçoritë më të fundit të Apple synojnë frikën tonë më të madhe
Pajisjet Apple prodhohen në Indi nga Foxconn, Wistron dhe Pegatron të Tajvanit, por kompania zakonisht do të fillonte montimin e modeleve në vend vetëm shtatë deri në tetë muaj pas lançimit, tha për CNN Business Tarun Pathak, një drejtor kërkimi në Counterpoint.

Njoftimi të hënën shënon një ndryshim të madh në strategjinë e tij dhe vjen në një kohë kur kompanitë e teknologjisë amerikane po kërkojnë alternativa ndaj Kinës , ku zinxhirët globalë të furnizimit janë përballur me ndërprerje për shkak të bllokimeve të ngurta të lidhura me Covid-in. Ka gjithashtu shqetësime në rritje për rrezikun e një përçarjeje më të madhe midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara mbi Tajvanin.

Analistët kanë parashikuar që Apple do të zvogëlojë varësinë e saj nga Kina për një kohë. Wall Street Journal raportoi në fillim të këtij viti se kompania po kërkonte të rriste prodhimin në vende të tilla si Vietnami dhe India, duke përmendur politikën e rreptë të Kinës për Covid si një nga arsyet.

“Apple dëshiron të ketë diversitet dhe të mos vendosë të gjitha vezët e saj në një shportë”, ka thënë Pathak, duke shtuar se ky veprim është një “shfaqje besimi në Indi”.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika