Apple zbulon iPhone të rinj, Apple Watches dhe AirPods

Apple ka zbuluar iPhone të rinj, por njashtu edhe dëgjuese dhe ora të reja

Ilustrim

Apple zbuloi linjën e re të iPhone 14 në një ngjarje për shtyp të mërkurën, së bashku me tre modele të reja Apple Ëatch, një përditësim të linjës së tij të njohur të produkteve AirPods dhe një veçori që mund të shpëtojë jetë kur shërbimi celular nuk është i disponueshëm.

Në një ngjarje të ndjekur nga afër nga selia e saj në Cupertino, Kaliforni, Apple tregoi katër telefona inteligjentë të rinj, duke përfshirë një model më të madh 6.7 inç iPhone 14 Plus dhe një iPhone 14 Pro të përditësuar që rimendon nivelin shumë të keqtrajtuar. Në modën tipike të Apple, pajisjet ofrojnë gjithashtu jetëgjatësi më të mirë të baterisë dhe veçori të kamerës sesa një vit më parë.

iPhone të ekspozuar në dyqanin e ri Apple Inc, që do të hapet për publikun në distriktin Knightsbridge të Londrës, MB, të martën, më 26 korrik 2022.

Apple prezanton iPhone 14 në një event “larg jashtë”.

Surpriza më e madhe, megjithatë, mund të jetë çmimi: iPhone 14 dhe 14 Plus do të fillojnë respektivisht nga 799 dhe 899 dollarë, të njëjtat çmime fillestare si modelet e vitit të kaluar. iPhone 14 Pro dhe Pro Max fillojnë përkatësisht me 999 dollarë dhe 1099 dollarë, gjithashtu të pandryshuar nga një vit më parë. Analistët parashikuan gjerësisht se Apple do të rriste çmimin e modeleve premium me 100 dollarë.

“Është mbresëlënëse që Apple ka ruajtur barazinë e çmimeve nga viti në vit në pajisjet e reja iPhone 14 në SHBA”, tha Ben Ëood, analist kryesor në firmën e kërkimit të tregut CCS Insight.

“Ne kishim parashikuar që inflacioni, rritja e kostove të prodhimit dhe komponentëve, dhe shpenzime të tjera, si transporti më i shtrenjtë, do ta kishin shtyrë Apple të rriste çmimin e saj me pakicë.”

Për Apple, aksionet janë gjithmonë të larta për të bindur klientët të përmirësojnë pajisjet, dhe veçanërisht iPhone, i cili mbetet produkti i saj qendror. Kjo detyrë potencialisht bëhet më e vështirë këtë vit nga shqetësimet më të gjera ekonomike, duke përfshirë frikën e një recesioni të afërt.

Apple iPhone

Apple iPhone

Gjatë gjithë ngjarjes, Apple u duk se ndërronte grupin e saj të produkteve si mjete për të jetuar jetën tonë më të mirë dhe gjithashtu për të shmangur çdo sëmundje që mund t’i godasë klientët në një botë të pasigurt, duke filluar nga përplasjet me makinë deri te ngecja në natyrë.

Apple prezantoi disa modele të reja Apple Ëatch, duke përfshirë një version të nivelit më të lartë që kushton 799 dollarë dhe është krijuar për të mbështetur nevojat e një grupi të rrallë entuziastësh në natyrë. Ai shtoi gjithashtu një opsion për orët e tij për të zbuluar kur një përdorues ka qenë në një aksident me makinë, si dhe një veçori lidhjeje satelitore për telefonat, e cila synon të ndihmojë njerëzit të komunikojnë kur shërbimi i tyre celular nuk funksionon.

Këtu janë pikat kryesore të ngjarjes:

Linja e re e iPhone 14

Apple prezantoi katër telefona inteligjentë të rinj, duke përfshirë iPhone 14 të ri me një ekran 6.1 inç dhe iPhone 14 Plus me një ekran më të madh 6.7 inç.

iPhone 14 i ri përmban një kamerë kryesore 12 MP me piksel më të mëdhenj, një hapje më të shpejtë dhe sensorë të përmirësuar. Ai gjithashtu përdor të njëjtin çip si modeli i vitit të kaluar iPhone 13 Pro (A15), hera e parë që përsëritet një çip në vite.

Megjithatë, për herë të parë, kamera e re e përparme ka fokus automatik, duke e lejuar atë të fokusohet në distanca të shumta në dritë të ulët për selfie më të mira individuale dhe grupore. Ai gjithashtu ka një modalitet të ri veprimi që lejon përdoruesit të mbajnë video të qëndrueshme gjatë lëvizjes.

Linja e re Pro e Apple përmban një ekran gjithmonë ndezur dhe aftësinë për të marrë njoftime dhe aktivitete përmes asaj që kompania e quan “ishulli dinamik”, niveli shumë polarizues në krye të telefonit që tani konsiderohet një veçori. Linja Pro vjen gjithashtu me kamerën e parë 48 MP në një iPhone.

Në një ndryshim të dukshëm, linja e iPhone 14 eliminon gjithashtu nevojën për një kartë SIM fizike dhe në vend të kësaj përdor një kartë dixhitale “e-SIM”. Tani, përdoruesit mund të ruajnë shumë karta e-SIM në të njëjtën pajisje dhe të kenë plane të shumta celulare dhe numra telefoni në të njëjtin telefon. Gjithashtu parandalon që të tjerët të heqin kartën fizike SIM nëse iPhone juaj humbet ose vidhet. Apple tha se të gjitha modelet amerikane të iPhone nuk do të kenë më tabaka SIM.

iPhone 14 dhe iPhone 14 Pro do të vijnë në pesë ngjyra: mesnatë, dritë ylli, blu, vjollcë dhe e kuqe.

Orë të reja Apple

Apple Watch

Apple zbuloi tre orë të reja inteligjente në këtë ngjarje: Seria 8, SE dhe Ultra.

Në nivelin më të lartë, modeli Ultra është krijuar për të ndihmuar përdoruesit të gjurmojnë stërvitjen e qëndrueshmërisë, aventurat e zhytjes në skuba dhe triatlonet. Pajisja merr rreth 36 orë me një karikim të vetëm, është më rezistente ndaj ujit dhe krenohet me një busull të përmirësuar që mund të funksionojë gjatë natës, në oqean dhe kushte të tjera.

Në fund të fundit, Apple përditësoi SE për të qenë deri në 20% më i shpejtë se versioni i mëparshëm. Fillon nga 249 dollarë për modelet GPS dhe 299 dollarë për modelet celulare.

Dhe në mes është modeli Series 8, i cili fillon nga 399 dollarë. Ashtu si versionet e mëparshme të orës inteligjente të Apple, Seria 8 synon të motivojë përdoruesit të qëndrojnë aktivë dhe në formë. Apple gjithashtu theksoi veçoritë e orës për shëndetin e grave, me mjete të rinovuara të gjurmimit të ciklit të periudhës që mund të parashikojnë ovulimin. Sipas kompanisë, të dhënat e gjurmimit mbahen në secilën pajisje dhe janë të aksesueshme vetëm përmes një kodkalimi ose ID të fytyrës. Apple nuk ka një çelës për të dhënat e koduara dhe kështu nuk mund t’i qaset pa lejen tuaj të shprehur.

Njoftimi vjen pasi siguria e të dhënave për gratë është shndërruar në një pikë kryesore të ndezjes pas vendimit të Gjykatës së Lartë për të rrëzuar Roe kundër Ëade.

AirPods Pro 2 i ri

AirPods

Apple tregoi gjeneratën e saj të fundit të AirPods Pro, një nga produktet e saj më të mëdha të viteve të fundit. AirPods Pro i ri do të ketë gjashtë orë kohë dëgjimi me një karikim të vetëm, më mirë se versioni origjinal. Çdo kufje dhe vetë kutia tani janë të pajisura për të bërë zhurmë për t’ju ndihmuar ta gjeni. Dhe një rrëshqitje e lehtë lart e poshtë kufjeve do të rrisë ose ulë volumin.

AirPods Pro tani vjen me teknologji të përmirësuar dinamike të anulimit të zhurmës dhe mund të anulojë dyfishin e sasisë së zhurmës në krahasim me versionin origjinal. Ndërkohë, një mënyrë e re e transparencës adaptive synon të reduktojë zhurmën e ashpër mjedisore.

 

 

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika