Arrihet marrëveshja për ndërprerjen e grevës së punëtorëve teknikë të shkollave në Prishtinë

Nënkryetarja e Prishtinës, njëherë edhe ushtruese e detyrës së Drejtores së Drejtorisë së Arsimit, Jehona Lushaku dhe kyetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi.

Nënkryetarja e Prishtinës, njëherësh edhe ushtruese e detyrës së drejtores së Drejtorisë së Arsimit, Jehona Lushaku, ka njoftuar se janë pajtuar që pagat të rriten dhe që greva e punëtorëve teknikë në shkolla të Prishtinës të ndërpritet.

Ajo, nëpërmjet një postimi në Facebook, ka bërë të ditur se ka zhvilluar një takim me kryetarin e Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, me të cilin kanë diskutuar rreth kërkesës për rritje pagash.

“Dëshiroj të konfirmoj se jemi pajtuar që pagat të rriten dhe që greva e punëtorëve të mirëmbajtjes të ndërpritet, duke mundësuar që shkollat të funksionojnë normalisht dhe të sigurojnë një mjedis të pastër për nxënësit e kryeqytetit”, ka shkruar ajo.

Më 5 shkurt, punëtorët teknikë në shkolla të Prishtinës kishin nisur grevën, duke vendosur që të mos kthehen në punë me pagat aktuale.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika