BE do të rrisë mbështetjen financiare për furnizimet ushtarake për Ukrainën

Ministrja gjermane e Financave, Annalena Baerbock, të hënën e 21 marsit, ka deklaruar se, Bashkimi Evropian do të rrisë ndihmën financiare dhe dërgimin e armëve për Ukrainën.

Kështu, ka thënë ajo përpara një Këshilli të posaçëm të Punëve të Jashtme në Bruksel.

“Do të rrisim mjetet financiare për blerjen e mallrave ushtarake në një miliard euro. Ne qëndrojmë me solidaritet të plotë në anën e Ukrainës, qëndrojmë për mbrojtjen e popullsisë civile në Ukrainë”, është shprehur Baerbock para gazetarëve.

Po ashtu, siç ka theksuar ajo, Gjermania do të sigurojë që shitjet e armëve nga prodhuesit gjermanë të kryhen sa më shpejt që të jetë e mundur.

“Ukraina ka nevojë për armë të tjera”, ka shtuar ajo, pa dhënë detaje të mëtejshme për shkak të sigurisë.

“Kjo ka të bëjë me jetën dhe vdekjen, jemi në mes të një lufte dhe për këtë arsye nevojitet kujdes absolut për të deklaruar se cilat armë do të dorëzohen dhe ku”.

Ndërkohë, siç shkruan CNN, Baerbock ka potencuar se qeveria ruse vazhdon të përshkallëzojë retorikën e saj në lidhje me armët bërthamore si dhe territorin e NATO-s

Sipas saj, aleanca duhet të parandalojë përhapjen e luftës në vendet e tjera.

“Ne kemi një përgjegjësi ndaj ukrainasve, por kemi gjithashtu një përgjegjësi ndaj 450 milionë evropianëve dhe atyre që janë anëtarë të NATO-s”, ka thënë ajo teksa ka shtuar se “nuk mund të marrim përgjegjësinë se do të ketë më shumë akte lufte në vendet e tjera”.

Baerbock ka potencuar se, ata që përfitojnë nga kjo luftë “duhet të sanksionohen”.

Ndryshe, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, të hënën e 21 marsit, i ka kërkuar Gjermanisë ndihmë për ta shpëtuar kryeqytetin, Kievin.

Ai përmes një fjalimi televiziv, teksa fliste për Kievin që dikur sipas tij, njihej si “Berlini i ri”, i ngjashëm me lirinë, emocionet dhe sinqeritetin, tani, i njëjti, është i mbyllur dhe i heshtur duke pritur “një sirenë të re për sulm ajror”.

“Tingulli i sirenës është diçka me të cilën ukrainasit jetojnë, punojnë dhe përpiqen të flenë. Ata i trajtojnë plagët e tyre, lindin foshnje dhe vdesin”, ka deklaruar Zelenskyy.

Ai, po ashtu, i ka përsëritur thirrjet për më shumë izolim ndaj Rusisë.

“Jam i sigurt që paqja është e mundur. Por, ju duhet të veproni për ta arritur atë. Secili nga ju në Gjermani e Evropë. Që Kievi të quhet sërish ‘Berlini i ri’, në mënyrë që rrugët dhe sheshet tona të jenë po aq të sigurta sa tuajat”, ka theksuar presidenti ukrainas.

Ndryshe, agresioni rus ndaj Ukrainës kishte nisur më 24 shkurt të këtij viti.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Abazoviq për sulmin në Cetinë: Mali i Zi nuk mban...

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, pas ngjarjes tragjike që rezultoi më vdekjen e më shumë se dhjetë personave në Cetinë, ka thënë...

Të fundit nga rubrika