Benzema prezantohet si lojtar i Al-Ittihad në një atmosferë magjepsëse

Benzema ka përmendur dëshirën për të jetuar në një vend mysliman si arsye për të bërë lëvizjen në Ligën Saudite, por “kontrata marramendëse që iu ofrua duhet të ketë luajtur gjithashtu një rol”

Karim Benzema

Karim Benzema është prezantuar zyrtarisht si superylli më i ri i Ligës Pro të Arabisë Saudite.

35-vjeçari u shfaq para një turme të zhurmshme prej më shumë se 60 mijë tifozësh të Al Ittihad të enjten pasi nënshkroi një marrëveshje deri në vitin 2026.

Benzema do të veshë fanellën me nr.9 në klubin e tij saudit.

“Sepse unë jam musliman dhe është një vend mysliman. Gjithmonë kam dashur të jetoj atje. Unë kam qenë tashmë në Arabinë Saudite dhe ndihem mirë për këtë”, tha francezi në lëvizje”, ka thënë ai.

“Për mua është vendi ku dua të jem… Shpresoj për klubin tim të ri, ajo që do të jem në gjendje të sjell është futbolli im dhe më e rëndësishmja të jem në gjendje të fitoj tituj.Është një kapitull i ri për mua dhe do të doja të avancoja më tej klubin. Është një klub me shumë pasion.”

Benzema do t’i bashkohet ish-bashkëlojtarit të Madridit, Cristiano Ronaldo në ligë. N’Golo Kanté është një tjetër talent evropian që pritet të bëjë një ndryshim gjithashtu.

“Është gjithashtu e rëndësishme që Cristiano Ronaldo është në Arabinë Saudite sepse ai është një lojtar shumë i madh”, ka shtuar ai.

Benzema para tifozëve kishte edhe Topin e Artë të cilin e ka fituar në tetor të vitit 2022.

“Ai sjell shumë në lojën në këtë vend dhe kjo do të rrisë më tej nivelin e tyre të lojës. Pra, është e rëndësishme të tregojmë se futbolli saudit mund të ketë një ndikim global”, ka thënë tutje ai.

Gjatë 14 viteve të tij në Madrid, Benzema u bë golashënuesi i dytë më i mirë në historinë e klubit me 354 gola.

Kontrata e Benzemas me Al Ittihad

Benzema mendohet se ka nënshkruar një marrëveshje trevjeçare me Al Ittihad, e cila do ta shohë atë të fitojë pothuajse 200 milionë funte në sezon.

Kjo mund të ndahet në disa statistika të pabesueshme, me francezin që ka të ngjarë të fitojë rreth 6 dollarë në sekondë në Arabinë Saudite.

Llogaritjet u bënë në rrjetet sociale pas njoftimit dhe u përcaktua se Benzema do të arkëtojë mbi 350 funte në minutë.

Dhe kjo barazohet me mbi 20 mijë dollarë në orë dhe mbi 500 mijë dollarë në ditë.

Kontrata e tij është jashtëzakonisht e ngjashme me atë të Ronaldos, me të dy lojtarët duke u bërë fytyrat e Ligës Saudite Pro.

Së shpejti atyre mund t’i bashkohet edhe lojtari i Chelseat, N’Golo Kante , i cili gjithashtu do të nënshkruajë për Al-Ittihad.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika