Blinken fton Gërvallën në “Summit of the Americas”

Me shënimin e herës së parë të Kosovës në Samit, ministrja Gërvalla pritet të zhvillojë takime bilaterale me zyrtarë të lartë shtetërorë

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, njëherësh edhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës, Donika Gërvalla dhe Sekretari amerikan të Shtetit, Antony J. Blinken

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, njëherësh edhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës, Donika Gërvalla do të marrë pjesë në “Summit of the Americas”, i cili do të mbahet në Los Angeles të ShBA-së.

Me ftesë të Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony J. Blinken, kjo shënon herën e parë që Republika e Kosovës do të përfaqësohet në “Summit of the Americas”.

Përgjatë këtij Samiti, ministrja Gërvalla do të zhvillojë takime bilaterale me zyrtarë të lartë shtetërorë duke vazhduar të lobojë për të forcuar subjektivitetin ndërkombëtar të Republikës së Kosovës.

Ftesa e Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony J. Blinken ndaj ministres Gërvalla

Shija e redaktorit

Hapet Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë

Më 4 mars u hap zyrtarisht baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, një “investim i madh që do të shërbejë për përmirësimin dhe modernizimin...

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Të fundit nga rubrika