Blinken pret një armëpushim në Gazë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, kë bërë të ditur se vizita që do bëhet në Lindjen e Mesme ka disa qëllime, arritjen e një armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit dhe lirimin e pengjeve

Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, kë bërë të ditur se vizita që do bëhet në Lindjen e Mesme ka disa qëllime arritjen e një armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit, grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian dhe lirimin e pengjeve.

Kjo vizitë do të jetë “për të diskutuar arkitekturën e duhur për një paqe të qëndrueshme rajonale”.

Gjatë kësaj jave, Blinken do të qëndrojë në Lindjen e Mesme, ka bërë të ditur Departamenti amerikan i Shtetit.

Kryediplomati amerikan do të qëndrojë në Arabinë Saudite dhe Egjipt, ku do të takohet me udhëheqës të lartë të të dyja shteteve.

Më shumë ndihmë humanitare në Gazë, por edhe diskutimet për planifikimet se çfarë do të ndodhë në enklavën palestineze, pasi lufta të përfundojë do të jenë në agjendën e bisedimeve mes Blinkenit dhe zyrtarëve sauditë dhe egjiptianë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika