Borrell: Nuk pati dakordim nga ana e Kurtit, insistoi që të formalizohet njohja de-facto

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka deklaruar se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nuk e pranoi propozimin e BE-së për zbatimin e Marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë

Kryediplomati evropian, Josep Borrell, pas takimit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq në Bruksel, ka thënë se nuk pati pajtueshmëri nga ana e kryeministrit Kurti për zbatimin e Marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë.

Kjo, pasi ai ka propozuar një kompromis se si do të zbatohet marrëveshja për normalizim.

Borrell ka thënë se Kurti insistoi që të formalizohet njohja de-facto nga Serbia, ndërsa sipas tij, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq pranoi propozimin e BE-së.

“U mundova të gjej zgjidhje, fatkeqësisht pas një takimi të gjatë, Kurti nuk ishte i gatshëm të vazhdonte të ecte përpara për marrëveshjen, ai insistoi që të formalizohet njohja de-facto. Presidenti Vuçiq pranoi propozimin e BE-së, ne u munduam shumë. BE-ja dhe komuniteti i gjerë ndërkombëtar, përfshirë partnerët amerikanë, e shohin këtë si rrugë të vetme për të funksionuar zbatimi. Dyja duhet të kenë garanci se veprimet shpërblehen, me masa nga pala tjetër. Sot, jam munduar me Kurtin e Vuçiqin të gjej rrugën përpara, duke u bazuar në propozimin tonë. Për fat të keq, pas takimit të gjatë, Kurti nuk ishte i gatshëm që të ecet përpara, të fillojë një proces kredibil për themelimin e Asociacionit. Ai insistoi të formalizohet njohja de facto si hap i parë”, ka deklaruar Borrell.

Ndërkaq, edhe më herët, Vuçiq tha se bisedimet me Kurtin përfunduan pa sukses, pasi Kurti, sipas tij, “e refuzoi propozimin evropian”.

Dy liderët, Kurti e Vuçiq u takuan të enjten në Bruksel – për herë të parë pas më shumë se katër muajsh – në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika