Borrell thërret një takim të jashtëzakonshëm të ministrave të jashtëm të BE-së

Shefi i Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian [BE] Josep Borrell, ka thirrur një takim të jashtëzakonshëm të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare për të diskutuar sulmet e Iranit ndaj Izraelit

Josep Borell, Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian

Shefi i Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian [BE] Josep Borrell, ka thirrur një takim të jashtëzakonshëm të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare për të diskutuar sulmet e Iranit ndaj Izraelit.

Borrell përmes një postimi në rrjetin social “X”  ka thënë se “qëllimi ynë është të kontribuojmë në frenimin e përshkallëzimit dhe sigurinë e rajonit”,.

Në një postim tjetër, Borrell ka dënuar sulmet e Iranit ndaj Izraelit.

Ai i ka quajtur sulmet si një “përshkallëzim të paprecedentë”.

“BE dënon fuqishëm sulmin e papranueshëm iranian kundër Izraelit”, shkruan ai në rrjetin social X.

“Ky është një përshkallëzim i paprecedentë dhe një kërcënim i rëndë për sigurinë rajonale,” ka shkruar kryediplomati i BE-së, Borell derisa SHBA është angazhuar direkt duke rrëzuar dronët iranian për të parandaluar sulmet.

Borrell i quan sulmet e Iranit ndaj Izraelit një “përshkallëzim të paprecedentë”

Gjithashtu, edhe Britania e Madhe është angazhuar duke dërguar aeroplanë dhe flotën e saj nga Qipro në drejtim të Lindjes së Mesme.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika