Brenda Qeverisë do të organiziohet një mekanizim për punësimin e komunitetit rom

Në Ditën Ndërkombëtare të Romëve, Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka thënë se në këtë vit Zyra për Qeverisje të Mirë në kuadër të Zyrës së Kryeministrit do të publikojë një mekanizëm brenda qeverisë për sigurimin dhe punësimin e komunitetit rom dhe atij ashkali.

Nga ky mekanizim do të jetë edhe një platformë për raportimin dhe diskriminimin ndaj komuniteteve pakicë.

Gjithashtu, Kryeziu për RTV Dukagjinin ka thënë se gjatë muajit prill, Zyra për Çështje të Komuniteteve do të organizojë një tryezë diskutimi, në të cilën do të jenë kryeministri Kurti bashkë me zëvendëskryeministren Emilija Rexhepi, me përfaqësues politikë dhe përfaqësues të shoqërisë civile rome.

Përparim Kryeziu, Zëdhënës i Qeverisë së Kosovës

Sipas Kryeziut, në këtë organizim do të diskutohet për sifdat e komuniteteve, pra në përgjithësi për edukimin dhe mirëqenien e tyre.

“Këtë vit, Zyra për Çështjet e Komuniteteve brenda Zyrës se Kryeministrit ka hapur konkurs transparent ku të gjithë komunitetet mund të aplikojnë për fonde për aktivitete kulturore. Në mesin e tyre mund të jenë aktivitete për shënimin e ditëve të veçanta për një komunitet. Pra, Qeveria, nëpërmjet financimit të këtij fondi, ka dhënë kontributin e saj në organizimin e aktiviteteve në ditët e veçanta për komunitetet”, deklaroi Kryeziu.

Në këtë vit, nga Zyra e Kryeministrit është hapur një konkurs për të gjitha komunitetet, të cilat mund të aplikojnë për fonde për aktivitete kulturore.

Gazmen Salijevic, Zëvendësministër për Komunitete dhe Kthim

Komuniteti rom është pakicë kombëtare e njohur ligjërisht, por sipas Zëvendësministrit për Komunitete dhe Kthim, Gazmen Salijevic, ka akoma probleme të mëdha për komunitetin dhe për te rinjtë romë që janë: papunësia, infrastruktura dhe banimi.

“Gjithmonë ekziston mundësia për më shumë mbështetje, sepse komuniteti ka nevoja te shumta. Problemet më të mëdha ne përgjithësi për komunitetin tim po ashtu edhe për të rinj janë papunësia, infrastruktura, banimi”, tha Salijevic.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një postim në rrjetin social Facebook ka uruar qytetarët e komunitetit rom, duke thënë që është ditë për të festuar kulturën rome e që flamuri i tyre përfaqëson lëvizjen e përparimit.

Dita Ndërkombëtare e Romëve është një festë historike ndaj traditave dhe kulturës rome, si dhe thirrje për përfshirje sociale për të gjithë komunitetin pa përjashtim.

Kjo ditë është deklaruar zyrtarisht në vitin 1990 në Poloni gjatë Kongresit të katërt të Unionit Ndërkombëtar Rom, në nderim të takimit të parë ndërkombëtar të përfaqësuesve romë, të mbajtur në prill të vitit 1971.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika