Çfarë është një Alergji?

Alergjia është një reagim i sistemit imunitar ndaj një substance normalisht të padëmshme

Çfarë është një Alergji?
Çfarë është një Alergji?

Shpesh ndodh që njerëzit të kenë alergji, por se cilët janë shkaktarët e një alergjie?

Në këtë gjendje të pa parashikueshme shëndetsore hynë poleni, pluhuri, pezmatimi nga kafshët shtëpiake ose një proteinë ushqimore.

Është vlerësuar se më shumë se 50 milionë amerikanë përjetojnë një formë alergjie.

“Mund të ndërhyjë në gjumin tuaj, ju e dini sepse nuk jeni në gjendje të merrni frymë nga hunda, do të merrni frymë nga goja, do të gërhitni, kjo mund të ndikojë në cilësinë e gjumit dhe produktivitetin tuaj.”

Alergologia dhe imunologia, doktoreshë Laura Veras tregon se çfarë është saktësisht një alergji?

Laura Veras
Laura Veras

“Sistemi juaj imunitar njeh gjërat që janë jashtë trupit tuaj, diçka nga mjedisi juaj që nuk është domosdoshmërisht e dëmshme, por për disa arsye, ai e njeh atë si diçka që mund të jetë potencialisht e dëmshme.”

Dr.Veras tha se ne nuk kemi lindur me alergji; ato zhvillohen me kalimin e kohës për shkak të ekspozimit.

“Pasi të zhvilloni një alergji, mënyra më e mirë për të parandaluar simptomat është duke shmangur gjënë ndaj së cilës jeni alergjik.”

Për disa njerëz, alergjitë mund të jenë më të këqija se të tjerët.

“Në një individ të ndjeshëm, pasi të ketë alergji, ata mund të jenë më të prirur për të zhvilluar alergji të tjera mjedisore.”

Për kruajtjen, rrjedhjen dhe teshtitjen, një trajtim pa recetë mund të jetë pikërisht ajo që ju nevojitet.

Nëse simptomat tuaja vazhdojnë, vizitoni një alergolog i cili mund të bëjë një plan trajtimi që është i duhuri për ju.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika