Dendias: E ardhmja e Ballkanit është Evropa, jo rindërtimi i Perandorisë Osmane

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Dendias, ka thënë se në Ballkanin Perëndimor synohet që të shtrijnë ndikimin vendet si Turqia e që sipas tij dëshirojnë t’i shfrytëzojnë lidhjet historike dhe fetare për t’i arritur qëllimit e tyre

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias

Ministri i Punëve të Jashtme i Greqisë, Nikos Dendias, ka reaguar pas vizitës së presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, në Ballkanin Perëndimor, duke thënë se e ardhmja e BP, është në Bashkimin Evropian.

Më tej, Dendias ka pretenduar se Turqia dhe shumë vende të tjera janë të interesuara që të kenë ndikim në Ballkanin Perëndimor, duke i shfrytëzuar lidhjet historike, ekonomike dhe fetare përpiqen të depërtojnë në rajon.

“Evropa është e ardhmja e Ballkanit dhe jo rindërtimi i Perandorisë Osmane”, kështu është shprehur shefi i diplomacisë greke.

Ai ka thënë se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, mban lidhje të ngushta me të parin e Turqisë Erdogan, por kjo nuk e ndalon atë që të ketë “një perspektivë e cila do të thotë se Shqipëria do të jetësojë plotësisht një kod parimesh dhe vlerash në kundërshtim me riekzaminimin kritik të historisë (revizionizmin)”, ka thënë ai në një intervistë për gazetën greke “Parapolitika” raporton Topchanel, transmeton Portali Dukagjini.

Tutje, ai ka theksuar se Serbia dhe Turqia kanë marrëdhënia të mira.

Edhe Greqia me Serbinë kanë raporte shumë të mira por sipas tij, shumica e shteteve në rajon kanë zgjedhur integrimin evropian si qëllim strategjik të tyre.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Publikohen 9 pikat e planit franko-gjerman

Propozimi franko-gjerman për një kornizë të re të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po konsiderohet si një plan konkret për arritjen e një marrëveshjeje...

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

Të fundit nga rubrika