Fordi do të rifillojë prodhimin e F-150 Lightning javën e ardhshme

Prodhuesi amerikan i automjeteve, Ford, ka njoftuar se është në rrugën e duhur për të rifilluar prodhimin e automjeteve F-150 Lightning, pasi tërhoqi 18 kamionë elektrikë për shkak të një defekti në prodhimin e baterive

Prodhuesi amerikan i automjeteve, Ford, ka njoftuar se është në rrugën e duhur për të rifilluar prodhimin e automjeteve F-150 Lightning të hënën, pasi tërhoqi 18 kamionë elektrikë për shkak të një defekti në prodhimin e baterive, raportoi të dielën Reuters.

Tërheqja e shpallur të premten ndodhi nga prodhimi gjatë një periudhe katër javore duke filluar nga fundi i vitit të kaluar. Fordi ka thënë se kohët e fundit ka vërtetuar që 18 automjete të cilat përmbanin qeliza nga ajo periudhë 4-javore kanë arritur te tregtarët dhe klientët.

Fordi tha se do t’i zëvendësojë paketat e baterive në 18 automjetet, por tha se nuk është në dijeni të ndonjë zjarri apo ndonjë lëndimi në lidhje me tërheqjen.

Prodhuesi i automjeteve njoftoi më parë se planifikonte të rifillonte prodhimin të hënën pasi ndaloi prodhimin pas një zjarri të baterisë së automjeteve elektrike në fillim të shkurtit.

Fordi ka njoftuar se një kamion elektrik mori flakë më 4 shkurt gjatë një inspektimi të cilësisë para dorëzimit në një kompani në Dearborn, Michigan dhe u përhap në dy kamionë të tjerë. Prodhuesi i automjeteve ndaloi prodhimin të nesërmen.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika