Gara mes aplikacioneve: TikTok kopjon BeReal

Pa pëlqime, filtra, reklama apo ndjekës: BeReal është bërë një nga aplikacionet jashtëzakonisht të popullarizuara në SHBA si dhe në Evropë. Miliona njerëz po përdorin BeReal ndërsa gjiganti TikTok po përpiqet ta kopjojë atë

App BeReal Icon

BeReal është një aplikacion francez i mediave sociale i lansuar në vitin 2020, i cili u zhvillua nga Alexis Barreyat dhe Kevin Perreau. Pas dy vitesh në errësirë relative, BeReal fitoi popullaritet me shpejtësi në fillim dhe mes vitit 2022.

Aplikacioni është rritur nga 2 milion përdorues aktivë ditorë në dy vitet e para në më shumë se 56 milionë përdorues sot, duke tejkaluar objektivat e brendshëm. Themeluesit presin që ajo të arrijë në dhjetëra miliona njerëz deri në fund të vitit, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Aplikacioni BeReal

Ky aplikacion është i veçantë, pasi synimi i tij në kapjen e një momenti autentik në një kohë të caktuar pa modifikime ose filtra janë të zakonshëm në rivalët Instagram, TikTok dhe Snapchat.

Pasi panë popullaritetin në rritje të BeReal, si TikTok ashtu edhe Instagram u kundërpërgjigjën me veçori kopjuese në aplikacionet e tyre.

Këtë javë, TikTok u bë platforma më e madhe e fundit për t’iu përgjigjur rritjes së BeReal, duke njoftuar një veçori të re të quajtur ‘TikTok Now’ që do t’u japë përdoruesve kërkesa të përditshme për të ndarë foto të improvizuara ose video të shkurtra, duke përdorur kamerat e përparme dhe të pasme të telefonit.

TikTok Now duket pothuajse si një klon i BeReal, duke kopjuar si modalitetin e kamerës së dyfishtë ashtu edhe idenë për t’i nxitur të gjithë të bëjnë foto njëkohësisht çdo ditë.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika