“Garë në mes titanësh”

Një garë në mes brezash të cilët i kanë matur forcat në një betejë të ashpër, e cila mund të quhet “përplasje e kolosëve ”.

Opel Kadett Superboss dhe Volkswagen Polo GTI kanë zhvilluar një garë në mes tyre.

Polo GTI është një hatchback i përkryer dhe tejet i fuqishëm për ata që duan diçka më të vogël se Golf GTI, por më të madh se modeli UP! GTI.

Atë e vë në lëvizje motori 2 litërsh me katër cilindra që prodhon 204 kuaj-fuqi, që do të thotë se ka fuqi të ngjashme motorike sikurse Golf GTI i gjeneratës së gjashtë. Ky model është shiturë në mbarë botën, e ky që shihet në video është model i rifreskuar i 2022.

Kjo veturë peshon 1.286 kilogramë, kurse shpejtësinë nga 0-100 kilometra në orë e arrin për 6.5 sekonda. Gjithashtu motori i Polo GTI është i pajisur me ndërruar automatik me shtatë shpejtësi, e opsioni për manual nuk ekziston fare në pakon e ofertave.

Kundërshtari i tij është prodhuar për ta mundur BMW-në në garë e Group N Racing në Afrikën e Jugut edhe është një Opel Kadett GSi 16V S i njohur si Superboss – një veturë legjendare dhe shumë e njohur nëpër botë.

Në total kjo veturë gjermane peshon 976 kilogramë. E rezultatet e “përplasjes së gjeneratave” mund t’i shikoni në video e cila është një Superboss është “zhveshur” që t’i zvogëlohet pesha. Nën kapak ka motorin 2 litërsh Red Top Opel 16 v me katër cilindra që prodhon 168 kuaj-fuqi.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika