Gashi për VV-në: Kadri Veselin e quanin kriminel, tash po e citojnë

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi, i ka kritikuar deputetët e pozitës, duke thënë se po e pamundësojnë themelimin e një komisioni hetimor për energji. Sipas tij, kjo është e drejtë kushtetuese, dhe Kuvendi duhet ta votoj meqenëse opozita i ka 40 nënshkrime

Shef i GP i LDK-së, Arben Gashi

Në vazhdën e diskutimeve në lidhje me themelimin e Komisionit Hetimor për Energji, Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Arben Gashi, ka thënë se, ligjërisht, kjo e drejtë u takon atyre.

Gashi ka bërë të ditur se, ata nuk janë iniciatorë të kësaj kërkese, por vetëm e mbështesin.

Duke iu referuar deklaratës së deputetes së VV-së, Mimoza Kusari- Lila, ai ka thënë se, më herët, Kadri Veselin, VV-ja e quante kriminel, tash, sipas tij, po merret si pikë reference nga deputetë të saj.

“Kadri Veselin, VV-ja që e konsideronte kriminel sot po e citon. Nuk po e citojnë kushtetutën, por Veselin. Ju do ta keni shumicën. Pushteti nuk mund ta drejtojë atë komision dhe as iniciatori, ne nuk jemi iniciatorë. Si deputet jam përkrahës, por nuk jam iniciatorë, të gjitha janë kërkesë e inicatiorit, nuk është e imja”, ka thënë ai.

Gashi ka shtuar se, me mosvotimin e komisionit, pozita po tenton që t’ia heqë mbikëqyrjen Kuvendit, e kjo, sipas tij, dëmton rëndë shtyllën e demokracisë.

Kuvendi i Kosovës

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika