Gashi: Shteti i Kosovës nuk po bën asgjë për krimet e luftës, serioziteti i tyre është qesharak

Kreshnik Gashi nga BIRN ka thënë se shteti i Kosovës nuk po bën asgjë për krimet e luftës

Kreshnik Gashi nga BIRN

Kreshnik Gashi nga BIRN ka thënë se shteti i Kosovës ka mundur të bëjë shumëçka për krimet e luftës.

“Për të gjitha krimet e luftës, shteti i Kosovës ka pasur shumë në dorë për të bërë, ka mundur shumë që të bëjë, mundet edhe sot të bëjë po realisht nuk jemi duke bërë pothuajse asgjë”, ka thënë Gashi në “Debat Plus“.

“Kapacitetet e Kosovës për të argumentuar, dokumetuar, hetuar, procesuar krimet e luftës janë minimale dhe serioziteti i shtetit për të hetuar krimet e luftës për momentin është qesharak”, ka thënë tutje Gashi.

 

 

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika