Gjukanoviq pas tërheqjes nga kreu i DPS: Mali i Zi po nxiton në rrugën e nacionalizmit serbomadh

Presidenti në largim i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq.

Presidenti në largim i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, pas dorëheqjes nga kryesimi i Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS), ka deklaruar se “Mali i Zi po nxiton në rrugën e nacionalizmit serbomadh”.

“Ne besojmë se e udhëhoqëm Malin e Zi në një kohë kur ai po fitonte aksione të reja në orientimin e vlerave të shoqërisë malazeze… Ne jemi krenarë për këtë. Ne besojmë se sistemi ynë i vlerave është superior dhe se shoqëria malazeze ka të drejtë të endet sezonalisht, siç ndodh pas 30 gushtit. Mali i Zi po nxiton në rrugët e nacionalizmit serbomadh. Por ne e kuptojmë se në jetën e shoqërisë dhe njeriut, ciklet janë të mundshme, disa më të mira, disa më keq. Ne duhet të jemi këmbëngulës në arritjen e rëndësisë shtetërore-politike”, ka deklaruar Gjukanoviq.

Ai ka theksuar se nuk ka alternativë serioze në skenë ndaj asaj që ka treguar DPS, por se respektojnë opinionin e qytetarëve.

“Ne ndërmorëm një hap të ri duke vendosur të tërhiqem nga posti i presidentit pas njëzet e pesë vjetësh të menaxhimit të partisë, për të cilën jam krenar”. Nuk është suksesi im, por suksesi i asaj politike që e personifikova”, ka deklaruar Gjukanoviq.

Për të ndihmuar Malin e Zi të arrijë arritjet për të cilat po përpiqet, Gjukanoviq thekson se ata vendosën të ndryshojnë majën e partisë.

“Vendimi im për të dhënë dorëheqje u pranua nga ZQ, e cila pranoi edhe zgjedhjen e Danijel Zhivkoviqit si president. DPS ka lindur një brez të ri njerëzish, të cilët do të jenë shtylla kurrizore e një qeverie të ardhshme. Një nga njerëzit më të shquar të asaj gjenerate është Zhivkoviq dhe jam i bindur se kemi bërë një lëvizje të mirë, e cila do të jetë një shtysë për rehabilitimin e besimit”, ka përfunduar Gjukanoviq, raporton Nova.

Ndërsa, i pyetur nëse do të largohet nga DPS-ja, Gjukanoviq përgjigjet me pyetjen se ku do të ishte veçse në DPS.

“Udhëheqja në parti ishte pasojë e rrethanave të tjera. Unë do të mbetem në ballë të luftës për vlerat që duhet të jenë pjesë e trashëgimisë së Malit të Zi modern. Nuk ka dyshim se ku i takon e ardhmja. Nuk mund ta marrim me mend nëse do të jetë BE apo bota serbe. “Unë do të vendos të gjithë autoritetin, njohuritë dhe përvojën time në arritjen e qëllimeve tona, nga çdo pozicion”, është shprehur ai.

Gjukanoviq ka dhënë dorëheqje nga pozita e liderit të partisë vetëm tri ditë pasi ka humbur në zgjedhjet presidenciale ndaj Jakov Millatoviqit nga Lëvizja Evropa Tani.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika