Haradinaj përkujton masakrat në fshatrat e Pejës: Krimet e Serbisë nuk mund të harrohen e as të falen

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, në 25-vjetorin e masakrave në Pejë ka thënë se krimet e Serbisë nuk mund të harrohen e as të falen dhe se, sipas tij, drejtësia duhet të vendoset sa më parë

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, gjatë homazhe në nderim të të rënëve për liri

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka përkujtuar 25-vjetorin e masakrave në fshatrat e Pejës, në të cilat u masakruan 95 civilë shqiptarë.

Haradinaj ka thënë se këto masakra janë një ndër ngjarjet dhe dhimbjet më të mëdha që ka përjetuar popull ynë.

Sipas tij, krimet e Serbisë nuk mund të harrohen e as të falen, dhe se drejtësia duhet të vendoset sa më parë.

“Sot, në këtë përvjetor, kemi kujtuar e nderuar edhe eprorët e luftëtarët e kësaj ane, të rënë në beteja të ndryshme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Dukagjin: Skender Çeku nga Qyshku; Jahë Kabashi, Blerim e Bekim Kelmendi, dhe Rifat Veseli nga Llabjani”, ka thënë Haradinaj.

Ai është shprehur se ngjarje të dhimbshme, sikur masakra që përkujtuam sot, dëshmojnë për rrugën e vështirë deri në liri.

“I përjetshëm kujtimi për të rënët”, ka thënë kreu i AAK-së.

Kujtojmë që më 14 maj 1999 janë masakruar 44 civilët në Qyshk, 17 në Zahaq, 21 në Pavlan dhe 13 në Llabjan të Pejës.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika