Hiqen tarifat doganore për mallrat kosovare për në Shqipëri

Ministria shqiptare e Financave ka vendosur të bëjë një përjashtim si shkak i marrëveshjeve që dy vendet kanë për heqjen e barrierave doganore. Tashmë, një kamion që kalon mallrat nga pikat kufitare të Shqipërisë do t'i ketë kostot afro 14 euro më të ulëta se më parë

Morinë

Tarifat doganore për mallrat me origjinë kosovare që kalojnë përmes pikave kufitare të Shqipërisë janë hequr me vendim të Kabinetit Qeveritar të Shqipërisë.

Një vendim i tillë ka ardhur si vazhdim i Ballkanit të Hapur dhe njëherësh, një ndihmë të cilën shtetet anëtare, Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut janë duke ia dhënë njëra-tjetrës përgjatë krizës së çmimeve të larta.

Megjithëse Kosova nuk është pjesë e kësaj nisme, Ministria shqiptare e Financave ka vendosur të bëjë një përjashtim si shkak i marrëveshjeve që dy vendet kanë për heqjen e barrierave doganore.

Aktualisht, tarifat janë 6 euro për parkimin, 7 euro për peshimin dhe 50 centë për vendosjen e bllombës doganore. Tanimë, një kamion që kalon mallrat nga pikat kufitare të Shqipërisë do t’i ketë kostot afro 14 euro më të ulëta se më parë.

Kosova është një nga burimet kryesore ku bizneset shqiptare shesin mallrat.

Përgjatë periudhës janar-maj, eksportet e Shqipërisë drejt Kosovës kanë arritur 132 milionë euro, ndërsa kanë importuar 49 milionë euro.

Në Maqedoninë e Veriut, Shqipëria bleu 55.2 milionë euro mallra dhe shiti 62 milionë euro.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Publikohen 9 pikat e planit franko-gjerman

Propozimi franko-gjerman për një kornizë të re të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po konsiderohet si një plan konkret për arritjen e një marrëveshjeje...

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

Të fundit nga rubrika