Ismaili i PDK-së e akuzon ministrin Peci se për dy vjet në kabinetin e tij e ka mbajtur një person me aktakuzë

Ish-kryetari i Shtimes, Naim Ismaili e ka akuzuar ministrin e Bujqësisë, Faton Peci se e ka mbajtur si këshilltar në kabinetin e tij për dy vjet një person i cili ka pasur aktakuzë për vjedhje votash

Naim Ismaili- PDK

Ish-kryetari i Shtimes dhe njëkohësisht anëtar i PDK-së, Naim Ismaili e ka akuzuar ministrin e Bujqësisë, Faton Peci, se për dy vjet e ka mbajtur në kabinetin e tij një person me aktakuzë për vjedhje votash.

Ismaili ka thënë se personi i akuzuar tashmë është dënuar dhe se sipas tij ai është Enis Osmani.

“Skandalet në Ministrinë e Bujqësisë, që drejtohet nga Faton Peci nuk kanë të ndalur. Këshilltari i tij politik, Enis Osmani është dënuar dje për vjedhje votash në zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Kosovës në vitin 2017. Pra, ministri Peci për dy vjet në kabinetin e tij ka mbajtur një person me aktakuzë, tashmë të vërtetuar”, ka thënë ai.

Ish-kryetari i Shtimes, ka thënë se pas emërimit të familjares së presidentes Vjosa Osmani në Ministrinë e Bujqësisë, rasti me këshilltarin që është dënuar së fundmi është shembull i punësimeve pa integritet profesional e moral nga ministri Peci.

“Pas emërimit të tezakes së presidentes Osmani, Venera Çerkini, drejtoreshë në Agjencionin për Zhvillim të Bujqësisë, skandali me këshilltarin është një tjetër shembull i punësimeve dhe rehatimeve të familjarëve pa integritet moral e profesional nga ky ministër”, ka thënë ai.

Sipas tij, gjetjet e Raportit të Auditorit në Ministrinë e Bujqësisë evidentojnë një varg shkeljesh me keqpërdorimin dhe keqmenaxhimin e parasë publike.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

IKD: Shteti ka dështuar në rastin “Kobra”

Instituti i Kosovës për Drejtësi ka thënë se rasti “Kobra” paraqet një shembull të dështimit të sistemit të drejtësisë, i cili, sipas tyre, ka...

Të fundit nga rubrika