Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj Policisë së Kosovës dhe KFOR-it në veri

Prokuroria Speciale ka nisur hetimet për sulmin ndaj Policisë së Kosovës dhe pjesëtarëve të KFOR-it në veri të Kosovës

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet për rastet e sulmit ndaj Policisë së Kosovës dhe pjesëtarëve të KFOR-it.

Sipas tij, hetimet janë duke u zhvilluar dhe organet e sigurisë kanë identifikuar sulmuesit.

Ndërsa, në ngjarjet e fundit në veri të Kosovës kanë mbetur të plagosur 5 pjesëtarë të Policisë së Kosovës.

Të paktën 30 ushtarë të misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë, KFOR, kanë mbetur të plagosur si pasojë e përleshjeve me qytetarët serbë në komunën e Zveçanit në veri të Kosovës, bëri të ditur misioni përmes një njoftimi për media.

“Duke iu kundërvënë turmës, disa ushtarë të kontingjentit italian dhe hungarez të KFOR-it ishin objekt i sulmeve të paprovokuara dhe plagëve të marra trauma me thyerje dhe djegie nga shpërthimi i mjeteve ndezëse”, thuhet në njoftim.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika