Kompania Rubik fiton 3.5 milionë dollarë për zhvillimin e mëtejshëm të teknologjisë

Duke korrur dhe analizuar të dhënat në të gjithë tregjet, teknologjia e Rubik është në gjendje të identifikojë shtëpitë që përputhen me kriteret specifike të blerjes së secilit blerës dhe që nuk janë aktualisht në treg

Ilustrim

Rubik, një biznes i sapohapur me bazë në qytetin e New York i cili ofron një platformë blerjeje të bazuar në të dhëna për investitorët institucionalë të familjeve, ka njoftuar se ka mbyllur Seed Round-in e saj me një investim prej 3,55 milionë dollarësh të udhëhequr nga Ulu Ventures.

E themeluar nga tre emigrantë Amar Sehic, Krenar Roka dhe Tommaso Montagni, Rubik u krijua si një platformë teknologjike moderne për investitorët institucionalë me qira të familjes së vetme (SFR), kompani kjo e cila është funksionale tash e 3 vite.

Bashkëthemeluesi i saj, Krenar Roka ka thënë për Portalin Dukagjini se pjesa më e madhe e këtij ekipi gjendet në Prishtinë.

Ndër të tjera, ai ka treguar edhe qëllimin e kompanisë dhe investimit në fjalë.

“Qëllimi është zhvillimi i mëtutjeshëm i teknologjisë”, ka thënë ai.

I sapo nisur nga qyteti i Nju Jorkut, Rubik bashkon analizën e thellë të të dhënave me një dixhitale me një zgjidhje blerjeje dhe transaksioni për të ndihmuar blerësit institucionalë në shkallën e ndërmarrjes së tyre ndaj përpjekjeve për të siguruar më shumë shtëpi banimi me qira me performancë më të lartë.

Kompania ka siguruar një raund prej 3.5 milionë dollarësh për të çuar më tej rritjen e saj, sipas një njoftimi dërguar në Inman.

Tre themeluesit e emigrantëve të gjeneratës së parë panë nga afër oreksin masiv të investitorëve institucionalë për këtë klasë aktivesh të sapolindur përmes analizës së tregut të ndërtimit të punës së tyre dhe mjeteve ndihmuese për fonde të ndryshme në hapësirë.

Ata gjithashtu panë pengesat unike për investitorët që përpiqeshin të shpërndanin kapital institucional në SFR.

Kur bëhet fjalë për shkallëzimin e portofolit të tyre, investitorët e sotëm institucionalë mbështeten në rrjetet e fragmentuara të ndërmjetësve lokalë dhe shitësve me shumicë për rrjedhën e marrëveshjeve.

Status quo rezulton në mungesë transparence dhe fërkime të larta për transaksionet.

Më keq akoma, shumica e transaksioneve sot ndodhin në treg, nëpërmjet listimeve të agjentëve, gjë që krijon një mjedis konkurrues me investitorët e tjerë dhe blerësit e rregullt të shtëpive.

Duke shfrytëzuar shkencën e të dhënave për të zbuluar dhe grumbulluar inventarin e pronarit dhe duke lejuar një proces blerjeje plotësisht të dixhitalizuar, Rubik ofron një platformë blerjeje “plug and play” për blerësit institucionalë.

Duke korrur dhe analizuar të dhënat në të gjithë tregjet, teknologjia e Rubik është në gjendje të identifikojë shtëpitë që përputhen me kriteret specifike të blerjes së secilit blerës dhe që nuk janë aktualisht në treg.

Modeli i startup-it përfshin sjelljen e këtyre shtëpive jashtë tregut në tregun e tyre, pa marrë pronësinë, dhe lejimin e investitorëve institucionalë që të blejnë më pas asetet përmes një mënyre të efektshme dhe me transparencë të plotë të të dhënave.

“Ne jemi të ngazëllyer për partneritet me ekipin e Rubik pasi kompania sjell një zgjidhje moderne teknologjike për një industri që deri më tani është mbështetur kryesisht në çizmet tradicionale në tokë për sigurimin e marrëveshjeve dhe rritjen e inventarit,” ka thënë Clint Korver, bashkëthemelues dhe Drejtor Menaxhues në Ulu Ventures.

“Platforma e tyre mund të ndihmojë në reduktimin e fërkimit të transaksioneve, përputhshmërinë më të mirë të ofertës dhe kërkesës, si dhe ofrimin e likuiditetit për pronarët e shtëpive që kërkojnë të dalin.”

Në një treg në ndryshim të banesave me kufizime në ofertë, aftësia e kompanisë për të gjetur dhe ofruar vazhdimisht mundësi investimi të pronarit ka rezultuar në tërheqje të madhe.

Që nga fillimi i tregut në vitin 2021, Rubik ka transmetuar më shumë se 12 milion dollarë shtëpi të vetme familjare dhe numëron 20 nga blerësit më të mëdhenj të SFR në vend si klientët e tij.

Fillimi planifikon të përdorë fondet për të rritur volumin e tij të transaksioneve në tregjet aktuale duke ndërtuar më tej platformën e tij bazë të të dhënave dhe analitikës dhe duke zgjeruar ekipet e inxhinierisë, shitjeve dhe marketingut.

Me rritjen e ritmeve, kërkesa nga blerësit tradicionalë të shtëpive ka filluar të ftohet dhe rritja e çmimeve pritet të ngadalësohet, madje edhe të ndryshojë në tregje të caktuara.

Kjo po krijon mundësi të reja për blerësit më të mëdhenj tashmë të etur për të blerë më shumë shtëpi.

“Ne jemi duke parë një mundësi një herë në 20-vjeçare para nesh këtu. Herën e fundit kur ishim në këtë pjesë të ciklit, Invitation Homes u krijua dhe solli në jetë këtë klasë të aseteve”, thotë bashkëthemeluesi Tommaso Montagni.

“Me kapitalin dhe partnerët që kemi sjellë në bord, ne jemi të pozicionuar mirë për të përfituar nga ndryshimet e ardhshme të tregut të pasurive të paluajtshme dhe për të shfrytëzuar drejtimin tonë të hershëm në treg në hapësirë ​​për t’u bërë platforma e investimit për familjen e vetme institucionale. investitorët.”

Vlen të përmendet se numri  i pjesëmarrësve përfshinte edhe investitorët sikurse South Central Ventures, AAF Management, Remarkable Ventures Fund i ERA-s, Green Egg Ventures dhe Greg Waldorf, ish-anëtar bordi në Trulia dhe Zillow.

Rreth Rubikut

Rubik i lejon investitorët të ndërtojnë portofol të vetëm familjar të klasës institucionale me disa klikime. Kompania përdor shkencën e të dhënave dhe mësimin e makinerive për të identifikuar dhe përvetësuar mundësi investimi të pronarit për REIT, fondet mbrojtëse dhe zyrat familjare, të cilët kërkojnë të ndërtojnë portofol me qira të një familjeje të vetme (SFR) me qindra shtëpi. Rubik u ofron dhjetëra blerësve institucionalë një platformë blerjesh transparente, të shkallëzueshme, plug and play, ndërkohë që ofron likuiditet për investitorët lokalë të shtëpive me qira.

Kompania përdor softuerin e saj për të identifikuar mundësitë jashtë tregut që i përshtaten kritereve të investitorëve dhe i sjell këto shtëpi jashtë tregut në tregun e tyre, pa marrë pronësinë dhe duke lejuar investitorët institucionalë që të blejnë më pas asetet përmes një mënyre të efektshme dhe me transparencë të plotë të të dhënave.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Osmani: Në Kosovë nënkryetare të Kuvendit e kemi një të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas emërimit të nënkryetarit të Kuvendit të Serbisë, Bozhidar Deliq, për të cilin ka thënë se ka...

Të fundit nga rubrika