Konfiskohen mbi 50 kg marihuanë, arrestohen pesë persona

Policia e Kosovës ka njoftuar se janë arrestuar katër persona dhe janë konfiskuar mbi 50 kg drogë të llojit mariuhanë

Policia e Kosovës, ka njoftuar se në aksionin e tyre kundër krimit të organizuar, në jug të Mitrovicës dhe në qytetin e Fushë Kosovës, ku janë konfiskuar mbi 56 kg drogë të llojit mariuhanë, me c’rast janë arrestuar edhe pesë persona të dyshuar.

“Një operacion të ngjashëm e ka realizuar edhe sot në orët e hershme të mëngjesit në rajonin e Mitrovicës Jugu dhe në Fushë Kosovë, i cili ka rezultuar po ashtu me arrestimin e pesë (5) personave të dyshuar dhe konfiskimin e mbi pesëdhjetë e gjashtë (56 kg) substancave narkotike të llojit marihuanë”, thuhet në njoftimin e policisë.

Të arrestuarit sipas njoftimit të policisë, janë S.B  në Fushë Kosovë i cili po drejtonte një veturë të tipit Mercedes, në Vërmicë është evidentuar i dyshuari tjetër B.R, kurse në Mitrovicë të Jugut janë takuar me të dyshuarin tjetër me inicialet N.M.

“Si rezultat i hetimeve dhe veprimeve policore fillimisht në lagjen Uglar të Fushë Kosovës është identifikuar i dyshuari (transportieri) i parë (S.B,) i cili drejtonte një veturë të tipit Mercedes, me të cilën transportonte substancën narkotike të fshehur në bunkerin e modifikuar të veturës. Më pastaj përmes Pikës Kufitare Vërmicë ka hyrë edhe i dyshuari i dytë (B.R,) me veturën e tij po ashtu të tipit Mercedes, i cili ka vazhduar në drejtim të Mitrovicës Jugu ku e priste personi i tretë (N.M,), me të cilin kanë vazhduar në shtëpinë/garazhin e të dyshuarit e cila gjendej në fshatin Vaganicë”, thuhet në njoftim të Policisë.


Më vonë gjatë aksionit, janë arrestuar edhe personi i katërt dhe i pestë, të dy me inicialet (A.M,).

Përveç substancave narkotike, Policia e Kosovës, ka konfiskuar edhe  3 vetura të tipit Mercedes (dy me targa te Shqipërisë një me targa vendore, që të tria me bunker të modifikuar në të njëjtën mënyrë), 7 telefona celularë, 10mijë e 507 si dhe disa monedha Lek te Shqipërisë dhe Denar te Serbisë.

Katër të dyshuarve sipas policisë, u është caktuar masa e ndalimit mbi dyshimin në përfshirje në blerje, posedim dhe shitje e paautorizuar e substancave narkotike psikotropike dhe analog.

Ndërsa i dyshuari i fundit vazhdon në procedurë të rregullt.

Në vend të ngjarjes është gjetur edhe një bunker që të dyshuarit e kanë përdorur për qëllime të jashtëligjshme.

Sipas policisë, ky aksion është në vazhdën e aksionit të ditës së martë, të realizuar në veri të Mitrovicës, ku ishin katër persona dhe ishte shkatërruar një laborator i kultivimit të drogës.

 

Shaktërrohet një laborator ku kultivohej droga në Zveçan, arrestohen katër persona

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika