Kryeziu: Vendimi për targat lidhet me planin franko-gjerman

Juristi Taulant Kryeziu

Juristi Taulant Kryeziu, ka thënë se vendimi për targat lidhet me planin franko-gjerman.

Kështu ka thënë Kyreziu në emisionin ”Debat Plus”, në RTV Dukagjini, ku po diskutohet mbi mos arritjen e një marrëveshjeje në Bruksel.

“Vendimi për targa është vendim i cili prej pozicionit të Kurtit po e përdor si levë të dalë te plani franko-gjerman i cili në pozicionimin e tij publik ka thënë se ka disa elemente pozitive në anën tjetër Serbia e ka përjashtuar dhe si të tillë këtë çështjen e targave e ka bërë problem në vetvete për ta ndërruar kornizën negociatore. Publikisht Daçiq e ka kundërshtuar”.

“Mbase vendimi për targat po përdoret si i tillë që me dalë te plani franko-gjerman mbi të cilin ka pasur ujdi transatlantike. Serbia po thotë jo vec targat për targa, vec Asociacioni për Asociacion dhe e shohim për planin”, ka thënë Kryeziu.

Kryeziu ka theksuar se Kosova duhet besimin t’ia falë SHBA-së sepse sipas tij vetëm ata mund të jenë garant i çdo detyrimi apo çdo marrëvehsje që e merr Kosova në këtë proces.

Sipas tij, nëse ka garancë të SHBA-së, çdo pengesë rrugës duhet të largohet dhe të vazhdohet me negociata.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Vetëvrasja e Sokol Halili, Policia tregon çfarë gjeti në vendngjarje

I dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares shtatzënë ishte vetvrarë të premten, njoftoi Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla. Raporti 24-orësh i Policisë së Kosovës ka dhënë...

Mungesa e Serbisë në Samit, Rama: Vuçiq s’ka rrugë tjetër,...

Kryeministri i i Shqipërisë, Edi Rama, në një bashkëbisedim në rrjetet sociale, ka thënë se Serbia do të marrë pjesë NË Samitin e 6...

Të fundit nga rubrika