Kurti priti në takim Dendias: U diskutua për thellimin e bashkëpunimit mes Kosovës dhe Greqisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në një drekë pune Ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias me të cilin ka biseduar për mundësitë e thellimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Greqisë, ndërsa u theksuan raportet e shkëlqyeshme ekzistuese ndërmjet të dyja vendeve

Ilustrim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në një drekë pune të martën e 20 nëntorit, Ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias.

Siç njofton Zyra e Kryeministrit, në takim është biseduar për mundësitë e thellimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Greqisë.

Ndër të tjera, janë theksuar edhe raportet e shkëlqyeshme ekzistuese mes të dyja vendeve.

Tutje, siç shkruan Zyra e Kryeministrit është diskutuar edhe për çështjet aktuale, zhvillimet rajonale, përspektiva zhvillimore dhe integruese e Ballkanit Perëndimor.

Kurti, ka theksuar perspektivën evropiane të Kosovës dhe aspiratat e Republikës së Kosovës për integrimin e mëtutjeshëm në organizata ndërkombëtare.

Ndryshe, Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias, të martën ka qëndruar për vizitë zyrtare në Kosovë, që është pritur nga homologia e tij nga Kosova, Donika Gërvalla.

Ndërsa të hënën ka nisur vizitën në vendet e Ballkanit Perëndimor.

Shija e redaktorit

“Dukagjini” me 19 botime të reja, gati për panairin “Prishtina...

Shtëpia botuese “Dukagjini” është gati për Panairin e 23-të të Librit në Prishtinë. Fiks 19 botime të reja përbëjnë ofertën e kësaj shtëpie botuese...

Sunny Hill festival bëhet gati për hapësirën e re, edicioni...

Festivali Sunny Hill ka sjellë mijëra fansa të muzikës nga vende të ndryshme të botës në Prishtinë. Festivali më i madh në vendin tonë...

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Të fundit nga rubrika