Lakra pa mish për drekë

Përgatitja e kësaj gjelle është shumë e thjeshtë. Përbërësit janë: një lakër, një selino, dy-tre karota, pesë-gjashtë thelpinj hudhre, dy-tre patate, një-dy domate, një tufë qepë të reja, vaj, erëza të thata, spec të gjelbër, spec të kuq të bluar dhe një lugë miell.

Përgatitja fillon duke prerë lakrën në kube të mëdha dhe duke e vënë gjysmën në tenxhere, perimet i prisni në rrathë dhe i vini në lakër. Pastaj shtoni specin e prerë, fletët e selinos dhe majdanozin. Vini ujë deri në gjysmë dhe zieni rreth 45-50 minuta. Shtoni erëzat dhe domatet kur të zihet lakra.

Në tigan vini pak vaj, shtoni miellin dhe hudhrat. Fërgoni, shtoni specin e kuq të bluar, pastaj të gjitha këto vini te lakra në tenxhere, dhe në fund vini pak majdanoz.

Nëse e shihni të nevojshme, shtoni kripë. Lejeni të vlojë edhe një-dy minuta.

Ju bëftë mirë!

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika