Lavrov lë të kuptohet se Moldavia mund të bëhet viktima e agresionit rus

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergey Lavrov, është shprehur se Moldavia mund të jetë cak i agresionit rus pas Ukrainës

Tanket ruse dhe ukrainase

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergey Lavrov, ka lënë të kuptohet se Moldavia mund të bëhet viktima e radhës e agresionit rus.

“Tani po analizojmë rolin në Moldavi”, tha Lavrov kur u përgjigj në pyetjen se a do të ketë objektiva të reja shteti rus.

Lavrov duke folur për televizionin Nexta ka lënë të kuptohet se viktima e radhës e agresionit rus mund të jetë Moldavia.

Ndryshe, Rusia ka nisur luftën ndaj Ukrainës gati që një vit, por që nga viti 1992 ajo kishte rrëmbyer ushtarakisht një pjesë të territorit moldav, përkatësisht pjesën kufitare me Ukrainën të quajtur Transnistria. Më 15 mars 2022, Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës e njohu Transnistrinë si një territor moldav të pushtuar nga Rusia.

Shija e redaktorit

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Osmani: Momenti i njohjes së Kosovës do të vijë bashkë...

Në Tiranë ka nisur mbërritja e liderëve nga Evropa juglindore në samitin për Ukrainën, që po organizohet me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi...

Cristiano Cardoso, braziliani i Drenicës

Po stërvit shumë larg nga shtëpia, por në Skenderaj ndihet sikur në shtëpi. Cristiano Cardozo është portieri brazilian i Drenica Futsal, të cilin krahas punës...

Të fundit nga rubrika