Lideri ‘popullor’ Vuçiq, duke përshëndetur askënd

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, gjatë udhëtimit në një linjë të re hekurudhore në Serbi, është parë duke ia bërë me dorë askujt, duke pretenduar se është një turmë e mbledhur njerëzish për të festuar linjën e re hekurudhore.

Veprimi i tij është parë si “një nga metaforat më të mira për ndërveprimet politikan-votues që kam parë prej kohësh”, shkruan në Twitter Yugopnik.

Ngjarja ka ndodhur në trenin e ri promovues, i cili ka një shpejtësi prej mbi 180 kilometra në orë, në linjën Beograd – Petrovaradin.

Një postim me një video tjetër nga ai udhëtim kishte bërë edhe faqja e rrjetit social Instagram, Buducnostsrbijea e Aleksandar Vuçiqit, me mbishkrimin e videos, “Për herë të parë në trenin e Stadler, 200 km në orë nëpër Serbi! – Presidenti i Republikës së Serbisë, Aleksandar Vuçiq, mori pjesë në udhëtimin promovues të trenit të ri të shpejtësisë së lartë “Stadler KISS” në linjën Beograd-Petrovaradin”.

Gjestet e Vuçiq, duke ia bërë me dorë kinse një mase të madhe njerëzish, duke pretenduar se është një “lider i madh”, i cili po përmbush nevojat e qytetarëve të tij, dhe se për këtë ata janë duke e falënderuar, po shihen si një manovër tjetër populiste në prag të zgjedhjeve serbe.

Por, e vërteta që shihet në video qëndron krejtësisht ndryshe. Vuçiq shihet i shoqëruar në tren, ndërsa jashtë trenit, kur ai fillon të bëjë me dorë, nuk ka asnjë njeri në metro, pas pak janë disa njerëz por që asnjëri nuk e përshëndet. Në vazhdim të videos, kur sërish Vuçiq fillon të bëjë me dorë “masës qytetare”, shihen disa njerëz duke ecur në park në një distancë shumë të largët, të cilët as nuk e shohin liderin “fuqiplotë”, duke i përshëndetur.

Zgjedhjet serbe presidenciale dhe për kuvend do të mbahen të dielën e 3 prillit, ndërsa Vuçiq është njëri ndër pretendentët kryesor për president të ri të Serbisë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika