Makina audi A3 elektrike do të mbërrijë para vitit 2027

Një makinë elektrike e nivelit fillestar, i ngjashëm në përmasa me Audi A3, do të lançohet në mesin e dekadës, ndërsa prodhuesi gjerman i makinave rrit ndryshimin e tij të elektrifikimit.

Modeli i segmentit A, i konfirmuar për Autocar nga CTO i Audi , Oliver Hoffman, është pjesë e një plani për të marrë një makinë elektrike në çdo segment “thelbësor” deri në vitin 2027.

Pritet të përdorë arkitekturën e re elektrike SSP (Scalable Systems Platform) të stilit të skateboard të Grupit Volkswagen – e njëjta strukturë që do të bëjë debutimin e saj në sallonin e ardhshëm Volkswagen ID 4 që po zhvillohet aktualisht nën titullin e brendshëm të punës Project Trinity – duke ofruar një distancë maksimale prej më shumë se 400 milje.

“Ne e konfirmojmë sot se do të ofrojmë një makinë të segmentit A, nën Q4, i cili do të jetë i krahasueshëm me A3,” tha Hoffman përpara konferencës vjetore të firmës, shkruan autocar.

Ai nuk konfirmoi nëse makina do të merrte targën e emrit A3, por natyrshëm do të zëvendësojë makinën, duke qenë se Audi do të lançojë vetëm automjete elektrike nga viti 2026.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika