“Maledictus”, vepra e re e shkrimtarit Maloku javën e ardhshme në duart e lexuesve

""Në lumin e ekzistencës së rëndomtë njerëzore, aty ku supozojmë që dita i ka ikur predeterminimit sizifian, njeriu rikthehet te shqetësimi i tij, te brenga e tij, te fundamenti, te dhuntia me të cilën natyra e pajisi vetëm atë, rikthehet dhunshëm në procesin e mendimit"

“Maledictus”, vepra e re e shkrimtarit Maloku javën e ardhshme në duart e lexuesve

“Maledictus” apo “I Mallkuari” është libri më i ri i shkrimtarit dhe i filozofit, Flodian Maloku, që do të jetë në duart e lexuesve javën e ardhshme.

Këtë e ka bërë të ditur vetë Maloku përmes një postimi në Facebook, ku ka ndarë edhe një pjesë nga libri i cili është ende në shtyp.

“Në lumin e ekzistencës së rëndomtë njerëzore, aty ku supozojmë që dita i ka ikur predeterminimit sizifian, njeriu rikthehet te shqetësimi i tij, te brenga e tij, te fundamenti, te dhuntia me të cilën natyra e pajisi vetëm atë, rikthehet dhunshëm në procesin e mendimit. Teksa nëpër damarët sipërfaqësorë të shoqërive të cilat ndjekin pas shfaqjen e dukjen, e jo thelbin e esencën, sillet një fantazmë që shpërndan fjalinë: “Të mendosh do të thotë të mos rrish rahat”! Ndërkaq cila qenie njerëzore e thjeshtë, me idealet e lashta mbi lumturinë e jetën e shëndoshë, kërkon të mos jetë rehat, i vë vetes në kurriz barrën e këtij fati, fatin e mendimit.”

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika