Mehaj: Republika e Kosovës do të jetë vend pritës i “Defender Europe 23”

Sipas Ministrit të Mbrojtjes, Armend Mehaj. "Defender Europe 23", është ushtrimi më i madh në Ballkan dhe për këtë FSK do të bëjë pregatitje duke blerë paisje ushtarake nëpërmjet të cilave do të kompletohet infrastruktura ushtarake e Ushtriës së Kosovës

Ushtria e Kosovës

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mëhaj, ka thënë se  Ushtria e Kosovës është duke u përgatitur për blerjen e “pajisjeve dhe kompletimin e infrastrukturës, që paraprijnë këtij ushtrimi”.

Në rajonin e Ballkanint, Kosova do të jetë vend pritës në ushtrimin më të madh të NATO-s “Defender Europe 23”, sipas Mehaj-it.

“Në ‘Defender Europe 23’, ushtria e Kosovës do të marr pjesë me dy regjimente. Gjatë këtij ushtrimi, planifikohet që të validohen kapacitetet e këmbësorisë së FSK-së në nivel të Regjimentit, nga njësi të specializuara për validim të Ushtrisë Amerikane”, ka thënë Mehaj.

Ushtria e Kosovës

Sipas tij, në “Defender Europe 23”, Ushtria e Kosovës do të dëshmoj edhe njëherë përgatitjen dhe profesionalizmin e lartë.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika