Mercedes sapo shiti makinën më të shtrenjtë në botë për 142 milionë dollarë

Të enjten, Mercedes-Benz ka detajuar kushtet e shitjes nga koleksioni i tij, i cili është po aq i pasur sa raportohet. Sipas shtëpisë së ankandeve RM Sotheby's, shitja nga 5 maji te një blerës privat do të financojë një program bursash në mbarë botën për edukimin dhe kërkimin mbi ndryshimet klimatike. Blerësi, i cili nuk u emërua, thuhet se loboi Mercedes për më shumë se një vit për të blerë makinën

Mercedes-Benz ka konfirmuar se së fundmi ka shitur makinën më të shtrenjtë në botë. Një coupe shumë e rrallë Mercedes-Benz SLR e vitit 1955, që mbahej në koleksionin e autoprodhuesit gjerman, iu shit një pronari privat për 135 milionë euro, ekuivalente me 142 milionë dollarë.

Sipas Hagerty, një kompani që gjurmon vlerat e makinave koleksioniste, ky çmim e bën atë makinën më të shtrenjtë që është shitur ndonjëherë.

Paratë nga shitja do të përdoren për të krijuar Fondin Mercedes-Benz, një fond global i bursave, ka thënë Mercedes në një njoftim.

Çmimi i mëparshëm rekord i shitjes për një makinë thuhet se ishte 70 milionë dollarë i paguar në 2018 për një Ferrari 250 GTO të vitit 1963.

Mercedesi që u shit ishte një nga dy prototipet e vetme 300 SLR Uhlenhaut Coupe. Makinat 67-vjeçare u emëruan për nder të inxhinierit kryesor të Mercedesit në atë kohë, Rudolf Uhlenhaut, dhe pretendohet se kishin një shpejtësi maksimale prej 186 mph. Ajo u shit në një ankand të mbyllur vetëm me ftesë në Muzeun Mercedes-Benz në Shtutgart, më 5 maj. Ankandi u mbajt në bashkëpunim me kompaninë e ankandeve të automobilave RM Sotheby’s.

Sipas një deklarate të Mercedes-Benz, makina tjetër Uhlenhaut Coupe do të mbetet në koleksionin e Muzeut.

“Makinat e tyre të garave nga vitet 1930 dhe 1950 janë të rralla, dhe shumica janë ende në pronësi të fabrikës, kështu që çdo që del në treg është shumë e kërkuar”, tha Brian Rabold, nënkryetar për inteligjencën e automobilave në Hagerty.

Makinat SLR “Gullwing” të Mercedes, të ashtuquajturat për shkak të dyerve që ngrihen lart si krahë të lakuar, konsiderohen të jenë ndër makinat më të dëshirueshme në botë. Dhe versione të ndryshme të rralla dhe garuese janë veçanërisht të vlefshme.

SLR Uhlenhaut Coupe ishte, në thelb, një version i fortë i makinës së famshme garash SLR me majë të hapur të Mercedesit, i mundësuar nga një motor me tetë cilindra me 300 kuaj fuqi. Mendimi ishte se një makinë e mbyllur do të mbronte më mirë shoferët nga era dhe moti me shpejtësi të lartë, ndërsa çatia e mbyllur do të përmirësonte gjithashtu aerodinamikën.

Menjëherë pas zhvillimit të këtyre makinave, Mercedes ndaloi përfshirjen e tij në motorsport, kështu që makinat nuk u përdorën kurrë në konkurrencë.
Ndërsa identiteti i pronarëve të rinj të makinës mbetet i panjohur, tregtari britanik i makinave klasike Simon Kidston pretendoi në një deklaratë për shtyp se kishte vendosur ofertën fituese në emër të një klienti.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika