Ministria e Arsimit kërkon nga Gjykata prova shtesë nëse e ka shkelur Kushtetutën

Ministria e Arsimit

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit në mëngjesin e së enjtes ka parashtruar kërkesë në Gjykatën Kushtetuese për ofrimin e provave që konstatojnë se ministrja Arbërie Nagavci ka shkelur Kushtetutën.

Kjo kërkesë e MASHT-it, vjen disa ditë pasi Gjykata Kushtetuese, nxorri aktvendimin se ministrja Nagavci ka shkelur kushtetutën kur ka organizuar mësim alternativ të përshpejtuar në Komunën e Kamenicës.

Valdrin Dervishaj, këshilltar i ministres Nagavci, përmes një njoftimi në Facebook, ka thënë se si ministri kanë kërkuar qasje në katër lloj provash që dëshmojnë se ministrja e ka shkelur kushtetutën.

Provat të cilat i ka kërkuar Dërvishaj, në cilësinë e përfaqësuesit të MASHT-it janë  provat të cilat dëshmojnë se MASHT-i, ka organizuar mësim alternativ të përshpejtuar, prova të cilat dëshmojnë ministria  ka angazhuar mësimdhënës shtesë për të organizuar mësim alternativ të përshpejtuar.

Po ashtu kanë kërkuar dëshmi nëse nga kjo ministri janë lëshuar certifikata për nxënësit pas përfundimit të procesit të mësimor, dhe prova e fundit që ëshë kërkuar është dëshmia që Ministria e Arsimit ka caktuar vendin se ku do të organizohet mësim alternativ i përshpejtuar.

Gjykata Kushtetuese

Në postimin e tij, këshilltari i Nagavcit, ka thënë se në shkresat e lëndës të dorëzuar nga Gjykata nuk ka asnjë provë që dëshmon se MASHTI ka realizuar një nga këto veprime.

Më 8 prill të këtij viti, Gjykata Kushtetuese ka hedhur poshtë vendimin e Ministrisë së Arsimit për organizimin e mësimit alternativ të përshpejtuar në objektet shkollore në Komunën e Kamenicës. Në vendimin e Gjykatës thuhet se MASHTI-i përmes vendimit ka tejkaluar kompetencat dhe ka cenuar përgjegjësitë komunale.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të fundit nga rubrika