Moldavia shpreson anëtarësimin e saj në BE para vitit 2030

Presidentja e Moldavisë, Maia Sandu është shprehur optimiste që vendi i saj do të anëtarësohet në Bashkimin Evropian(BE) para vitit 2030

Presidentja e Moldavisë, Maia Sandu

Presidentja e Moldavisë, Maia Sandu ka thënë se shpreson që vendi i saj do të anëtarësohet në Bashkimin Evropian para vitit 2030.

Duke folur për televizionin publik Sandu është shprehur se dëshirat e saj për t’u bashkuar me bllokun 27-anëtarësh deri në fund të dekadës janë “shumë ambicioze”.

Në qershor BE ka pranuar Moldavinë dhe Ukrainën fqinje si kandidatë për anëtarësim në qershor.

Sandu është zgjedhur presidente e Moldavisë në vitin 2020 me përpjekjet e saj pro-evropiane dhe premtimin për të çrrënjosur korrupsionin në vendin e goditur nga kriza.

Moldavia ka punuar për të lehtësuar varësinë e saj nga gazi rus pasi merret me ndërprerjet e energjisë elektrike të shkaktuara pjesërisht nga sulmet e Moskës ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës.

Gjatë kohës së fundit Moldavia është përballur gjithashtu me protestat e fundit mbi inflacionin në rritje dhe krizën e kostos së jetesës.

Ministri i ri i ekonomisë i Moldavisë, Dumitru Alaiba, ka thënë për Reuters se qeveria po hartonte reforma që do të përshpejtonin pranimin e saj në BE, raporton euronews.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika