Momentet ikonike nga çdo dekadë e ndarjes së çmimeve të Akademisë Oscar

Ceremonia e parë u bë në faqen e parë të gazetës Los Angeles Times me titullin "Trofetë e Meritës së Filmit". Mbulimi ishte i gjitha me një fotografi dhe dy paragrafë. Që atëherë, Çmimet e Akademisë janë bërë një ngjarje e ndjekur në mbarë botën

Foto ilustruese

Numërimi mbrapsht për Oscar-in e 95-të ka filluar dhe Akademia ka ndarë disa nga momentet më ikonike nga çdo dekadë e Çmimeve të Akademisë – fitoret e mëdha, fjalimet më të paharrueshme dhe momente më përcaktuese nga ceremonitë e mëparshme të Oscars.

Duke filluar me çmimin e parë Oscar në vitin 1929 dhe duke vazhduar deri në ditët e sotme. Nominimet për Oscarët e 95-të do të shpallen më 24 janar 2023, ndërsa vetë ceremonia do të mbahet të dielën, më 12 mars 2023, në Teatrin Dolby, në Ovation Hollywood dhe do të transmetohet drejtpërdrejt në ABC dhe në më shumë se 200 territore në mbarë botën.

1920

16 maj 1929: Një vështrim prapa në çmimet e para të Akademisë, të mbajtur në Blossom Room të hotelit Roosevelt të Hollivudit.

Kjo është e vetmja foto e njohur e bërë në atë mbrëmje, e cila tregon 300 të pranishmit në Blossom Room, me Douglas Fairbanks dhe Mary Pickford në dais.

Ceremonia zgjati për rreth pesëmbëdhjetë minuta me Wings duke u bërë filmi i parë që fitoi Oscar për filmin më të mirë (i njohur në atë kohë si çmimi i filmit të jashtëzakonshëm).

1930

3 prill 1930: Në çmimet e dyta vjetore të Akademisë, të mbajtur më 3 prill 1930, filmi ‘Broadway Melody’, një muzikal që flet, këndon dhe kërcejë nga MGM fitoi Filmin më të Mirë, i cili zyrtarisht shënoi fundin e epokës së filmit pa zë.

5 nëntor 1930: Ky filmim i fjalimit të pranimit nga çmimet e 3-të të Academy Awards, i cili u organizua për filmat e lajmeve, është filmimi më i hershëm i njohur i fituesve të Oscarit.

18 nëntor 1932: Për ndarjen e pestë të çmimeve të Akademisë, Walt Disney përgatiti një segment të veçantë vizatimor, “Parade e nominuarve për çmime” , i cili paraqiste karikaturat e kandidatëve për aktrim të shoqëruar nga Mickey Mouse dhe Minnie Mouse.

27 shkurt 1935: Çmimi i Akademisë për të Mitur, i njohur gjithashtu si Oscar për të miturit, ishte një çmim nderi për të njohur në mënyrë specifike interpretuesit nën moshën 18 vjeç për “kontributet e tyre të jashtëzakonshme në argëtimin e ekranit”.

Marrësi i parë i këtij çmimi ishte Shirley Temple në Oscars të shtatë. Oscar-i për të mitur do të vazhdojë të jepet me ndërprerje gjatë 26 viteve të ardhshme për gjithsej 12 aktorë fëmijë, ku marrësi i fundit ishte Hayley Mills për interpretimin e saj në Pollyanna të viteve 1960.

4 mars 1937: Kategoritë Aktori më i mirë në rol dytësor dhe aktorja më e mirë dytësore u shtuan në ndarjen e nëntë të çmimeve Oscar për të joshur Guildin e Aktorëve të Ekranit. Në atë kohë, megjithatë, vetëm 25 aktorë ishin anëtarë të Akademisë.

Të nominuarit për aktrim u zgjeruan gjithashtu nga tre në pesë për kategori. Walter Brennan mori çmimin e parë për aktorin më të mirë në rol dytësor dhe Gale Sondergaard mori çmimin e parë për aktoren më të mirë dytësore.

1940

29 shkurt 1940: Hattie McDaniel bëri histori në Oscarët e 12-të duke u bërë afrikano-amerikanja e parë që u nominua dhe fitoi një Oscar për aktoren më të mirë dytësore për interpretimin e saj në filmin Gone With the Wind.

2 Mars 1942: Casablanca , drama romantike amerikane e vitit 1942 me regji nga Michael Curtiz, me aktorë Humphrey Bogart, Ingrid Bergman dhe Paul Henreid fiton Regjisorin më të Mirë, Filmin më të Mirë dhe Shkrimin në Çmimet e 16-të të Akademisë. Filmi gjithashtu fitoi nominime për aktorin kryesor (Humphrey Bogart), aktor dytësor (Claude Rains), kinematografi (bardh e zi), montazh filmi dhe këngë origjinale.

2 Mars 1946: Joan Crawford fiton aktoren më të mirë për interpretimin e saj në  Mildred Pierce. Në pamundësi për të marrë pjesë në ceremoni, ajo më vonë merr çmimin ndërsa ishte ulur në shtrat për shkak të sëmundjes.

24 Mars 1949: Për herë të parë Akademia dha çmime për Kostumografi; të nominuarit u klasifikuan veçmas mes filmave me ngjyra dhe bardh e zi.

1950

21 mars 1951: Jose Ferrer fitoi aktorin më të mirë (duke pranuar nga Nju Jorku) për interpretimin e tij si Cyrano de Bergerac në Cyrano de Bergerac, filmi komedi aventuresk amerikan i bazuar në dramën franceze të vargjeve Alexandrin të vitit 1897 Cyrano de Bergerac nga Edmond Rostand.

Ferrer u bë aktori i parë portorikan që fitoi një Oscar, dhe gjithashtu aktori i parë hispanik që fitoi një Oscar. Shikoni videon e mësipërme për të dëgjuar fjalimin e tij të plotë të pranimit.

20 Mars 1952: Një tramvaj i quajtur Desire u bë filmi i parë që fitoi tre çmime për aktrim (Vivien Leigh për aktoren më të mirë, Karl Malden për aktorin më të mirë dytësor dhe Kim Hunter për aktoren më të mirë dytësore).

Marlon Brando mori një nominim për aktorin më të mirë për interpretimin e tij në film, por Oskari për aktorin më të mirë shkoi për Humphrey Bogart për “Mbretëresha Afrikane” .

25 mars 1954: Nga këtu në përjetësi ishte filmi i parë që lidhi rekordin e gjatë të tetë çmimeve Oscar të vendosur nga Gone with the Wind.

Nga këtu në përjetësi fitoi gjithashtu çmime Oscar për aktorin më të mirë dytësor (Frank Sinatra), aktoren më të mirë dytësore (Donna Reed), kinematografi bardh e zi (Burnett Guffey), regji (Fred Zinnemann), montazh filmi (William A. Lyon), Regjistrimi i tingullit (Departamenti i tingullit në Studio Columbia), dhe Shkrimi – Skenari (Daniel Taradash).

Ndërkaq, rreth 43 milionë shikues televizivë e ndoqën shfaqjen atë vit.

21 Mars 1956: James Wong Howe fitoi për Kinematografinë Bardh e Zi, për The Rose Tattoo , duke u bërë amerikani i parë aziatik që fitoi një çmim Oscar.

Qëndroni të sintonizuar për më shumë momente ikonike nga vitet 1960 deri në ditët e sotme.

Oscar- i i ardhshëm i 95-të do të shënojë gati një shekull të përsosmërisë kinematografike, me një ceremoni që CEO i Akademisë Bill Kramer, kështu ka thënë së fundmi për A.frame.

“Energjia rreth shfaqjes duhet të ndihet si një festë masive e kinemasë dhe çmimeve – trashëgimia jonë, artistët tanë, filmat tanë, e ardhmja jonë,” ka thënë ai.

Sipas tij, viti 95-të iu jep një mundësi të shkëlqyer për të bashkuar trashëgiminë e pabesueshme të Oscars, punën e larmishme dhe të fuqishme që bëjnë në të gjithë Akademinë dhe vizionin e tyre për të ardhmen.

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika