Nisin evakuimet pas shpërthimit të zjarreve të reja në Greqi

Qytetarëve në zonat përreth Volos dhe Lamia u është thënë të lëvizin drejt vendeve të sigurta pasi vendi mbetet në përballje me zjarret e reja

Urdhrat e evakuimit janë lëshuar për zonat afër dy qyteteve të Greqisë qendrore pas kërcënimit të shpërthimeve të reja të zjarreve

Qytetarëve në zonat përreth Volos dhe Lamia u është thënë të lëvizin drejt sigurisë pasi vendi mbetet nën kontrollin e një vale të fortë të nxehti.

Ndërkohë zjarret vazhdojnë të jenë prezente në ishujt Rodos, Korfuz dhe Evia.

Greqia është një nga një numër vendesh që aktualisht po përballet me zjarret, në të cilat kanë vdekur më shumë se 40 njerëz.

Në Rodos, ku është vendosur gjendja e jashtëzakonshme dhe nga ku mijëra turistë janë detyruar të largohen, erërat e forta kanë vazhduar të ndezin flakët dhe fshatrat mbeten në rrezik.

Disa zjarrfikës, të cilët prej ditësh po luftojnë me flakët, kanë filluar të humbasin shpresat.

“Çdo ditë, çdo natë, ne jemi këtu dhe nuk arrijmë asgjë”, tha Savas Filaderis, i cili është nga Rodosi, për agjencinë e lajmeve Reuters. “Ne nuk mund ta ndalojmë atë,” tha ai. “Të gjithë, të gjithë njerëzit, ata luftojnë. Njerëzit civilë, qeveria, ata janë por… për asgjë’.

Temperaturat pritet të mbeten të larta në ditët në vijim.

Në Italinë jugore, zjarret në Siçili dhe Pulia janë nxitur gjithashtu nga erërat e forta dhe bimësia e thatë, që do të thotë se zjarrfikësit kanë luftuar në shumë zona për të shuar flakët dhe për të krijuar shpërthime zjarri.

Kisha e Shën Benediktit të Maurit në qytetin sicilian të Palermos ishte ndër ndërtesat që janë shkatërruar nga zjarret.

Numri më i madh i vdekjeve deri më tani është në Algjeri , me më shumë se 30 viktima, duke përfshirë 10 ushtarë të rrethuar nga flakët gjatë një evakuimi në provincën bregdetare të Bejaia, në lindje të Algjerit.

Shumica e zjarreve tani janë vënë nën kontroll.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika