Njihuni me gruan e cila është alergjike nga çdo gjë

Sipas Akademisë Amerikane të Astmës, Alergjisë dhe Imunologjisë, ajo vuan veçanërisht nga sindroma e aktivizimit të qelizave mast (MCAS), një çrregullim i rrallë imunologjik në të cilin një person përjeton "simptoma të përsëritura të rënda të alergjisë që prekin disa sisteme të trupit

Caroline Cray

Një grua nga Massachusetts vuan nga një sëmundje e rrallë kronike që e bën atë alergjike ndaj pothuajse çdo gjëje, madje edhe ngrënia e ushqimit të përditshëm si oriz, bukë apo mustardë mund ta vrasë atë.

“Unë jam në pikën ku dieta ime është vetëm EleCare (një markë e formulës për fëmijë) dhe bollgur,” tha Caroline Cray, 24-veçare, për South West News Service për vuajtjet e saj dobësuese dhe planin shumë të kufizuar të vakteve.

Sipas Akademisë Amerikane të Astmës, Alergjisë dhe Imunologjisë, ajo vuan veçanërisht nga sindroma e aktivizimit të qelizave mast (MCAS), një çrregullim i rrallë imunologjik në të cilin një person përjeton “simptoma të përsëritura të rënda të alergjisë që prekin disa sisteme të trupit”, sipas Akademisë Amerikane të Astmës, Alergjisë dhe Imunologjisë.

Ngrënia e gjësë së gabuar mund të shkaktojë shoku anafilaktik, një reaksion alergjik potencialisht vdekjeprurës.

“Është vërtet e vështirë – nuk mendon fare për ushqimin kur mund të hash normalisht,” ankohet Cray, e cila duhet të sjellë ushqimet dhe pijet e saj sa herë që ha darkë jashtë.

Në të njëjtin muaj, ajo pësoi një sërë sulmesh që u shkaktuan nga konsumimi i picave, bukës dhe orizit dhe fasuleve – me kombinimin e fundit që e solli atë në kujdes intensiv për 12 ditë tronditëse.

Pavarësisht simptomave të saj të rënda, mjekët supozuan se reagimet do të zgjasin vetëm disa muaj. Më pas ata i vunë Cray-t me antihistamine dhe e referuan te një specialist.

Shija e redaktorit

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Rama e quan “hap historik” votimin Pro anëtarësimit të Kosovës...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka konsideruar si hap historik votimin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës(KiE) që i hap rrugë anëtarësimit...

Kurti: Me Kosovën aty, KiE fiton një demokraci të re...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi Asambleja Parlamentare e Këshilli të Evropës ka votuar “për” anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë. Përmes një...

Të fundit nga rubrika