Nura: Dëmet në infrastrukturë janë disa milionëshe

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura, ka njoftuar se si pasojë e vërshimeve komuna e Skenderajt ka pësuar dëme shifra e të cilave arrin vlerën e dhjetëra miliona eurove

Ilustrim

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura, ka bërë të ditur të shtunën e 21 janarit se dëmet në infrastrukturë si pasojë e reshjeve të dy ditëve të fundit janë disa milionëshe.

Ndërsa, ka theksuar se tri ura në fshatin Llaushë janë dëmtuar dhe janë jashtë funksionit.

Megjithatë sipas Nures, ekipet po punojnë në mënyrë që qytetarët të kenë rrugë alternative për të shfrytëzuar.

“Dëmet vetëm në infrastrukturë janë disa milionëshe. Tri ura në fshatin Llaushë, të dëmtuara rëndë, janë tërësisht jashtë funksionit. Ekipet me mjete të rënda janë duke u mundur të krijojnë alternativa për qarkullimin e qytetarëve”, ka shkruar Nura në Facebook.

Nura gjithashtu ka bërë të ditur se kanë mbajtur një takim në mëngjes dhe është  përfunduar që qindra familje, biznese e sipërfaqe të tokave bujqësore kanë pësuar dëme nga vërshimet, shifrat e të cilave arrijnë vlerën e dhjetëra miliona eurove.

“Nga takimi i mëngjesit të sotëm me drejtorët komunal, pas një pune kolosale gjatë ditës së djeshme deri në mesnatë, nga të gjitha ekipet e Shtabit Emergjent, rreth raportimit të vlerësimit fillestar të dëmeve nga vërshimet në zonat e prekura, me qindra familje që kanë pësuar nga kjo fatkeqësi, me qindra biznese e sipërfaqe të mëdha të tokës bujqësore, ku përllogaritjet flasin për dëme në vlerën e dhjetëra miliona eurove”, ka njoftuar Nura.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika